Almanya Vizesi Hakkında Bilgi Alın

Almanya’ya seyahat yapabilmek için T.C. vatandaşları ile AB üyesi olmayan diğer ülke vatandaşlarının vize almaları zorunlu kılınmıştır. Alacağınız vizenin türü, Almanya’da kalacağınız zaman ile doğru orantılıdır.

Almanya vizesi, Almanya’ya 90(doksan) gün ve daha kısa süreli örneğin turistik, aile/arkadaş ziyareti, ticari ve bunlara benzer amaçlı olarak mı ya da eğitim almak, çalışmak, aile birleşimi gibi 91(doksan bir) gün ve daha uzun süreli oturum amaçlı bir seyahat mi yapacaksınız? Lütfen öncelikle seyahat sürenize karar verin.

Almanya vize başvurusu iki türe ayrılmaktadır. Eğer seyahat süreniz doksan gün ve daha kısa süreli olacaksa Schengen, daha uzun süreli olacaksa Ulusal vize türüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ulusal vize başvurusu ise yalnızca Ankara, İstanbul ve İzmir konsolosluklarına randevu alınarak yapılabilmektedir.

Almanya Vizesi Çeşitleri

Geçici/Kısa Süreli Almanya Vizesi (Schengen Vizesi)

  • Almanya Turistik Vizesi: Turistik ve kültürel amaçlı seyahat planınız bulunuyorsa turistik vize kategorisine başvurmanız gerekiyor. Randevu sırasında toplamanız gereken evraklara detaylı seyahat planınızı da dahil etmeniz gerekiyor. Seyahat planınızın başlangıcının mutlaka Almanya olması da en önemli kriterlerden bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor.
  • Almanya Ticaret Vizesi: Eğer çalıştığınız kurum veya sahip olduğunuz şirket için Almanya’da düzenlenen bir fuar, kongreye gitmek gibi bir planınız varsa veya ticari amaçlı bir ziyaret veya toplantı planınız bulunuyorsa Ticari vize başvurusu yapmanız gerekiyor.
  • Almanya Ziyaret Vizesi: Almanya’da yaşayan arkadaşınız, eşiniz veya ailenizin yanına ziyaret amaçlı seyahat planlıyorsanız ziyaret amaçlı vize başvurusunda bulunmalısınız. Tıpkı diğer kısa süreli Almanya vizeleri gibi bunda da 90 günü geçmemeniz gerekiyor.

Uzun Süreli Almanya Vizesi (Ulusal Vize)

  • Almanya Geçici Oturum Vizesi: Eğer ziyaretiniz 90 günü aşıyorsa ve Almanya’da uzun süre kalmanızı gerektirecek durumun nedenlerini belgelerle kanıtlayabiliyorsanız geçici oturum vizesine başvurabilirsiniz.
  • Almanya Eğitim Vizesi: Almanya’da eğitim görmek isteyen Türk vatandaşlarımız veya Erasmus hakkıyla Almanya’da eğitim görecek öğrenciler eğitim vizesine başvurabilir.
  • Almanya Aile Birleşim Vizesi: Eğer Alman vatandaşı biriyle evlenip, yaşantınızı Almanya’da devam ettirmek istiyorsanız aile birleşimi vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
Schengen(C) Vizesi ile Ulusal(D) Vize Arasında Ki Fark Nedir
Vize Başvurumu Şahsen Mi Yapmalıyım
Vize Başvurusu İçin Randevu Gerekli Mi
Schengen(C) Vizesi ile Ulusal(D) Vize Arasında Ki Fark Nedir

Schengen Vizesi (C Vizesi) tüm Schengen bölgesinde 180 gün içinde en fazla 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Tanzim edilen vizeler, maksimum 5 yıla kadar geçerli olabilmektedir.

Ulusal vizeler (D Vizesi) 90 günü aşan ikamet süreleri için; örneğin aile birleşimi, Almanya’da çalışmak veya üniversite eğitimini sürdürmek gibi amaçlarda, verilmektedir.

Vize Başvurumu Şahsen Mi Yapmalıyım

Schegen Vizesi İçin

Şayet son beş yıl içerisinde bir Schengen vize başvurusunda bulundunuz ve bu sırada parmak izleriniz alındıysa, şahsen başvuruda bulunmak zorunda değilsiniz. Bu durumda yazılı vekalet verdiğiniz üçüncü bir şahıs aracılığı ile de başvurunuzu iDATA´ya verebilirsiniz. Örnek Yazılı Vekalet

Son beş yıl içerisinde herhangi bir vize başvurusu kapsamında parmak iziniz alınmadıysa, parmak izi alınma zorunluluğu nedeniyle, şahsen başvuruda bulunmanız gerekir.

Fakat vize işlem süresince ilgili vize bölümü tarafından yine de şahsen görüşmeye çağrılabilirsiniz.

Ulusal Vize İçin

Evet. Ulusal vize için parmak izi uygulaması zorunlu olduğundan, bu şartın yerine getirilmesi amacıyla şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.

Vize Başvurusu İçin Randevu Gerekli Mi

Evet, iki tür vize içinde randevu alınması gerekmektedir. Randevunuzu İDATA kurumundan alabilirsiniz. Doğrudan konsolosluk üzerinden randevu almanız mümkün değildir.

Menü