Türkiye’de uzun süre kalacak olan yabancılara ilk etapta çalışma ile oturma iznine dair prosedürler açıklanır. Ancak prosedürlere uygun olanlar Türkiye’de oturum ve çalışma izni için başvurulara geçebilir.

Türkiye’de Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Türkiye’de oturum ve çalışma izni adına belirtilen şartları dikkate almalı ve uygun olanlar belgeleri ile başvuruya geçmelidir. Bunun için:

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üzerinden online başvuru gerçekleşir.
  • Türk Konsolosluğu ile Büyükelçilik bünyesinde müracaat edilmesi istenir.

En az 6 aylık olacak şekilde belirtilen izne dair çalışma şartlarının üzerinde durulur. Ancak söz konusu oturum izni ise bu sefer aile birleşimi ele alınabilir. Oturum iznine dair Göç İdareleri tarafından belirlenen kriterlere uygun olmak ve müracaat etmek gerekir.

Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar 2020?

Türkiye’de oturum ve çalışma izni için başvurularda bulunanlar öncelikle belgelerini ibraz eder. Belgelerdeki eksik ya da hatalı bilgiler üzerine süreç uzayabilir. Bunun için danışmanlıklardan faydalanmak en doğrusu olacaktır ve bizzat başvuruya yer verilmelidir.

Usullere uygun olan başvurulara en kısa sürede karşılık verilir. Bakanlık bünyesinde maksimum süre 30 iş günü olarak ele alınır. 2020 yılında olduğu gibi 2021 senesinde de en fazla 30 iş gününe kadar çalışma iznine netlik kazandırmanız sağlanır.

Oturma İzni Olanlar Çalışabilir Mi?

Çalışma ile oturum izinleri farklı amaçlar üzerine değerlendirilir. Bu nedenle oturma iznine sahip olan vatandaşlara ekstra çalışma hakkı da tanınmaz. Türkiye’de oturum ve çalışma izni için:

  • Oturum izni adı üstünde Türkiye’de ikamet etmek adına temin edilir.
  • Çalışma izninde ise sigorta, vergi ve maaş gibi prosedürler üzerine işlem görülür.

Farklı olarak şehirler arası bu durum değişiklik gösterebilir. Şöyle ki belirli bir şehirde ikamet etmek adına oturum izni alan vatandaşlar bu ilden farklı bir şekilde çalışma hakkını değerlendirmeye alabilir.

Yabancılara Çalışma İzni Almak Kaç Para?

Merak edilen ilk husus Türkiye’de oturum ve çalışma izni için hazırlanması gereken evraklar oluyor. Bunun ardından ise harç ödemelerinin geldiğini unutmamak gerekir. Çünkü belgeler kadar oturum ile çalışma izni adına ödemeleriniz de değerlendirmeye alınır.

2021 tarifesine göre uzun dönem Türkiye’de kalmak isteyen vatandaşlara 1017, 80 TL olan harç tutarı eşlik edecektir. Bunun ardından kart fiyatı da 125 TL olarak netlik kazanmıştır. Başvurular ise banka ya da kredi kartı üzerinden yapılan ödemeler değerlendirilir ve sonuç en fazla 30 iş gününe kadar açıklanır.

Oturma veya Çalışma İzni Belgesi Nasıl Alınır?

Türkiye’de oturum ve çalışma izni için aktif bir online sisteme yer verilmiştir. Göç idareleri sayesinde online sistem desteklenir ve bu durum işlemlerin hızlanmasını mümkün kılar. Şöyle ki:

  • E-ikamet aracılığı sayesinde oturma iznine ilişkin müracaat edilebilir.
  • İlk kez bu yönde başvuruda bulunanlara yetkili merkezler açıklanır.

Online sistem dışında bizzat başvurulara geçilmesi istenir. Ancak bu şekilde başvurunuz değerlendirilir ve 30 iş gününe kadar netleşir. Netleşmesi halinde izin belgesini tekrardan online sistemden bulabilirsiniz. Hatta bulmakla kalmaz ardından çıktısını da almanız gerekir.

Çalışma İzni Kartı Kaç Günde Gelir?

Türkiye’de oturum ve çalışma izni adına hem harç hem de kart ödemelerine yer verilir. Kart ile çalışma iznine sahip olduğunuzu belirtir ve Türkiye’de mevcut iş ilanlarını değerlendirmeniz kolay hale gelir.

Zaman kaybetmek istemeyenler bu kartın ne kadar sürede çıktığını ve teslim edildiğini sorgular. Ortalama süre 15 iş günü şeklindedir. Bu de belgelerin bakanlık tarafından onaylanması halinde mümkün olabilir. Uzun süreli vize talepleri bakanlık bünyesinde ele alınır ve 30 günün sonunda ya da öncesinde sonucu öğrenmeniz sağlanır.

Süresiz Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Söz konusu süresiz çalışma izni olduğu zaman belirtilen prosedürlere uymak önem arz eder. İlk etapta Bakanlık tarafından açıklanan kriterlerin üzerinde durmak gerekir. Şöyle ki:

  • Ülkede en az 6 yıl kadar çalışmış olmak aranılan şartlar arasındadır.
  • Çalışma hayatına ve sigortaya dair belgelerin ibraz edilmesi istenir.

Türkiye’de oturum ve çalışma izni için yetkili olan merkez Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı oluyor. Geriye başvuruya geçecek yabancıların kriterlere uygun olup olmaması değerlendiriliyor. Bunun üzerine süresiz çalışma izni birkaç iş gününe kadar netlik kazanıyor.

Yabancıların Çalışma İzni Nasıl Uzatılır?

Meslek gruplarına ve iş tekliflerine bağlı olarak Türkiye’de oturum ve çalışma izni ele alınır. Söz konusu iznin çalışma süresinden az olması halinde de uzatmak için talepte bulunmanız beklenir.

Çalışma izniniz devam ederken taleplerinizi iletmeniz önem arz ediyor. Hatta bunun için belirlenen asgari süre de 60 gün şeklindedir. 60 günden kısa tutulan uzatma işlemlerine ret yanıtı alınabilir. Bunun için mutlaka belirtilen süreleri dikkate alarak başvuruda bulunmalısınız.

Çalışma İş İzni Süresi En Fazla Kaç Gün Olabilir?

Türkiye’de oturum ve çalışma izni için 6 aylık minimum sürece yer verilir ve çoğu zaman 1 senelik olarak değerlendirilir. 1 ile 5 sene aralığında olan izne ilişkin 14 güne kadar sonuç açıklanır.

5 yılı geçen çalışma izni söz konusu ise 20 iş gününe kadar sonucu öğrenirsiniz. Ancak sürenin 15 yıldan fazla olması 30 iş gününe vurgu yapar. Maksimum 30 iş gününe kadar sonucu öğrenerek harekete geçmeniz beklenir.

Öğrenci İkamet İzni Nasıl Alınır?

Öğrenciler uzun süreli eğitim programlarına katılmak adına oturum iznine yönelir. Bu ikamet izni şeklinde de anılır ve tekrardan prosedürlere uygun olanlar kabul edilir. Bunun için:

  • Örgün öğretim kaydının Yüksek Öğretim Kurumu üzerinden alınması istenir.
  • Milli Eğitim Bakanlığı onayına sahip olan eğitim programları kabul edilir.

Açık yerine sadece örgün öğretim kayıtları kabul edilir ve ikamet iznine ilişkin başvurunuzu yapmanız beklenir. Böylece öğrenci ile kimlik belgeleri üzerinden izne sahip olabilirsiniz. Minimum 1 yıllık olarak ele alınabilir. Ancak söz konusu eğitim programları 1 yıldan uzun olabilir. Bu gibi durumlarda uzun dönem vizeye başvurulabilir ya da iznin bitimine 60 gün kadar uzatabilirsiniz.