Ülkemizdeki yabancı ülke temsilciliklerinden biri olarak çalışan Trabzon Fahri Konsolosluğu; temsil ettikleri ülke vatandaşlarının, Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü dünya ülkelerinin vatandaşlarının, konsolosluk işlemlerini yerine getirir.

Trabzon’da Bulunan Fahri Konsolosluklar Hangileridir?

Trabzon Fahri Konsolosluğu birçok farklı ülkeyi temsil eden konsolosluklardan oluşur. Almanya, Macaristan, Estonya, Kanada, Slovakya, Romanya, bu ülkelerden birkaç tanesidir.

Almanya Trabzon Fahri Konsolosu Kimdir? Konsolosluğun Çalışma Saatleri ve İletişim Numaraları Nedir?

Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu, Trabzon başta olmak üzere; Rize, Artvin, Gümüşhane, Erzincan ve Bayburt illerinden gelen vatandaşların konsolosluk işlemlerini gerçekleştirir. Bağlı olduğu dış temsilcilik ise, Ankara Alman Büyükelçiliği’dir.

Trabzon Almanya Fahri Konsolosluğu;

 • Pazartesi-cuma günleri arasında 09.00-17.00
 • Telefon numarası: +90 462 323 08 24
 • Faks numarası: +90 462 323 28 27
 • E-posta adresi: trabzon@hk-diplo.de

Almanya’nın Trabzon Fahri Konsolosu, Dr. İhsan Alioğlu’dur. Konsolosluk; Gazipaşa Caddesi, Saruhan İşhanı 1. Katta hizmet verir.

Macaristan Trabzon Fahri Konsolosluğu Hizmetleri Nelerdir?

Macaristan Trabzon Fahri Konsolosluğu; Trabzon ve çevresinde ikamet eden Macar vatandaşlarının birçok konsolosluk hizmetlerini yerine getirir. Ancak vize başvuruları konusunda Fahri Konsolosluğu’nun herhangi bir yetkisi yoktur.

Fahri konsolosluğun sunduğu konsolosluk hizmetleri arasında;

 • Nüfus cüzdanı işlemleri
 • Pasaport yenileme işlemleri
 • Kimlik kartı çıkarma
 • Ölüm ve doğum belgelerinin çıkarılması
 • Cenaze işlemleri
 • Belge onayı gibi hizmetler verilir.

Trabzon Macaristan Fahri Konsolosluğu görev bölgesi arasında Trabzon, Artvin, Rize, Bayburt, Ordu, Gümüşhane ve Giresun illeri bulunur.

Estonya Trabzon Fahri Konsolosluğu 2021 Yılında Vize Ücreti Ne Kadar Oldu?

Estonya Trabzon Fahri Konsolosluğu, vize işlemlerini gerçekleştirmez. Ancak Estonya Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’na vize başvurusu yapılabilir.

 • Vize harç ücreti 80 Euro
 • 6-12 yaş arası bireyler 40 Euro
 • Estonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ, Rusya, Gürcistan, Ukrayna, Moldova, Cape Verde vatandaşları 40 Euro

2021 yılında Estonya vize ücreti, konsolosluk tarafından belirlenir. Bu ücrete, vize başvuru merkezleri aracılığıyla başvuru yapıldığında, başvuru merkezlerinin hizmet bedeli de eklenir.

Estonya Trabzon Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri Nerelerdir?

Estonya Trabzon Fahri Konsolosluğu, Pazartesi-cuma günleri arasında 10.00-16.00 saatleri arasında hizmet verir. Fahri konsolosluk Trabzon ve çevresinde ikamet eden Türk vatandaşları ve Estonya vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütür.

Pasaport yenileme, kimlik kartı çıkarma, evlilik ve boşanma belgeleri gibi hizmetlerin yanında; evrak tasdiki işlemleri, çocukların nüfusa kaydedilmesi, pasaport çıkarılması ya da kimlik kartı çıkarılması gibi işlemleri de yürütür.

Fahri konsolosluk; Türkiye’de ikamet eden Estonya vatandaşlarının seçimlerde oy kullanmaları konularında da destek verirken; Estonya vatandaşlarının Estonya’da ödemeleri gereken vergi borçları ve hukuki anlamda çözülmesi gereken sorunları da çözüme ulaştırır.

Trabzon Almanya Fahri Konsolosluğu ile Hangi Noter Hizmetleri Gerçekleştirilir?

Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu; Pazartesi-cuma günleri arasında 09.00-17.00 saatlerinde konsolosluk hizmetlerini sunar. Cumartesi ve pazar günleri hizmet vermeyen fahri konsoloslukta noter hizmetleri verilir.

Fahri konsolosluğun noter hizmetleri arasında;

 • Fotokopilerin tasdik edilmesi
 • Gayrimenkul işlemleri haricinde diğer evrakların imza tasdiklerinin yapılması
 • Emeklilik işlemlerinde istenen yaşam belgesi hazırlamak

Trabzon Almanya Fahri Konsolosluğu; Ankara Almanya Büyükelçiliği’ne bağlı olarak hizmet verir. Verdiği hizmetler arasında noter hizmetleri ve bazı konsolosluk işlemleri bulunur. Ancak Almanya vize başvurusu işlemleri, sadece Almanya Ankara Büyükelçiliği nezdinde gerçekleştirilir ve tüm yetki Büyükelçiliktedir.

Macaristan Trabzon Fahri Konsolosluğu’na Hangi Numaralardan Ulaşılır?

Macaristan Trabzon Fahri Konsolosluğu; Trabzon, Artvin, Gümüşhane, Giresun, Rize ve Ordu illerinden gelen vatandaşların konsolosluk işlemlerini gerçekleştirir. Vize başvuruları konusunda herhangi bir yetkisi olmayan konsolosluğa telefon ve faks numaralarından ulaşılır.

Macaristan Trabzon Fahri Konsolosu iş adamı Umut Durbakayım’dır. Fahri konsolosluğun telefon numarası +90 462 321 09 09’dur. Trabzon Macaristan Fahri Konsolosluğu Pazartesi-perşembe günleri arasında saat: 10.00-16.00 saatlerinde hizmet verir. Cuma, cumartesi ve pazar günleri hizmet vermez.

Slovakya Trabzon Fahri Konsolosluğu Hangi Görev Alanları Nerelerdir?

Slovakya Trabzon Fahri Konsolosluğu resmî tatil günlerinde, Türkiye’nin ve Slovakya’nın özel günlerinde hizmet vermez. Trabzon, Artvin, Giresun, Kars, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, fahri konsolosluğun görev alanları arasında yer alır.

Slovakya fahri konsolosluğu;

 • Vize başvurularını kabul eder.
 • Trabzon’da yaşayan Slovakya vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini gerçekleştirir.
 • Vatandaşlık işlemleri, oturum işlemleri, nüfus kayıt işlemleri, resmî belgelerin tasdik edilmesi, pasaport yenileme gibi işlemler gerçekleştirilir.

Slovakya uzun süreli Schengen vize almak için Slovakya İstanbul başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliği’ne başvuru yapmak gerekir. Kısa süreli Schengen vizelerinde, Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yetki verilen vize başvuru ofisleri üzerinden başvuru yapılır.

Slovakya Fahri Konsolosluğu; Slovakya Konsolosluğunun bulunmadığı bölgelerde, konsolosluk hizmetinin verilmesi için kurulmuştur. Türkiye ve Slovakya arasındaki ticari faaliyetlerin sürdürülmesini sağlayan fahri konsolosluk, Slovakya vize başvuru işlemleri için de hizmet sunar. Ancak vize başvurularının onaylanmasında tek yetkili mercii olarak görev yapmaz. Tüm yetki Slovakya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliklerindedir.

Romanya Trabzon Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Romanya Trabzon Fahri Konsolosluğu, Gazipaşa Caddesi, Saruhan İşhanı 1.katta hizmet verir. Fahri konsolosluğun çalışma saatleri Pazartesi-cuma günleri, 09.00-17.00 saatleri arasındadır.

Fahri konsolosluk; Romanya ve Türkiye’nin resmî tatil günleri ve hafta sonlarında hizmetlerini sunmaz. İki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin, başarıyla sürdürülmesi için görev yapan fahri konsolosluk; Trabzon ve çevre illerinde ikamet eden Romanya vatandaşlarının, konsolosluk işlemlerini gerçekleştirir. Pasaportların yenilenmesi, nüfus kayıt işlemlerinin yapılması, evlenme ve boşanma işlemleri, doğum ve ölüm işlemleri, askerlik işlemleri, ayniyet belgesi, belge tasdik edilmesi gibi işlemler gerçekleştirilir.