Seyahat sağlık sigortası birçok ülkenin istediği vize evraklarından biri olmaktadır. Özellikle kısa süreli seyahatlerde muhakkak istenmektedir. Seyahat sağlık sigortası ile bir ülkede yaşayabileceğiniz veya başınıza gelebilecek olası durumlarda sizi korumak adına yapılan bir sigortadır.

Seyahat sürecinizi günü gününe kapsaması beklenir ve ücret de gün bazında belirlenir. Seyahat sigortası birtakım aşamalara da sahip olup genellikle en az 30.000 TL’lik seyahat sağlık sigortası istenmektedir. Ancak belirtildiği gibi daha uygun fiyatlı olabildiği gibi daha üst miktarlı sağlık sigortaları da bulunmaktadır. Aslında bu durumda da fiyata göre içerikte de değişim yaşanacaktır.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat için sağlık sigortası sizin seyahat sürecinizde sağlığınız için yapılması gereken önemli bir sigortadır. Seyahat sağlık sigortanız olmaması durumunda pek çok ülke seyahat izni vermemektedir. Genellikle 90 günden kısa süreli vizeleri için seyahat sağlık sigortası istenmektedir. Çünkü hali hazırda uzun süreli vizelerde oturum izni ile birlikte o ülkenin sağlık hizmetlerinden de faydalanmak mümkündür ve böyle bir hakkı bulunmaktadır.

Ancak kısa süreli seyahatlerde gittiğiniz ülkede yaşanacak olası durumlarda sizi korumak adına 30000 TL’lik bir  sağlık sigortası beklenir ki bu minimum miktardır. Diğer durumlarda yani daha az miktarda bir seyahat sigortası yaptırmanız durumunda vize alamama ihtimaliniz vardır.

Seyahat için sağlık sigortası aslında istenmese de yaptırılmalıdır. Çünkü başınıza gelecek olası durumlarda sizleri korumak amaçlı yapılan bir sigorta olmaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Seyahat sağlık sigortası fiyatları gün bazındadır. Yani kalacağınız günlere göre artmakta veya azalmaktadır. 3 günü 65 TL şeklinde başlar ve bazı günlerde indirimler dahi vardır. Örneğin genellikle 5 gün için 60 TL gibi bir miktar istenmektedir. Buna ek olarak 113 TL ile 7 günlük seyahat sigortası alabilmek mümkündür.

Aslında seyahat sigortaları oldukça uygun olup burada can ve mal güvenliğinizin söz konusu olması nedeni ile sağlık sigortası muhakkak yaptırılmalıdır. Bu rakamlar Avrupa ülkeleri için geçerli olup ülke bazında değişim gösterdiği de görülmektedir. Her ülkenin seyahat için sağlık sigortası istemediği ancak istemesi gerektiği de temel bir noktadır.

Covid-19 Seyahat Dönemi Sağlık Sigortası

Covid-19 durumunda seyahat için sağlık sigortası içeriği genişlemiştir. Özellikle içerikleri ücrete bağlı olarak de değişmekle birlikte olası Covid-19 durumunda yatarak tedavi olabileceği gibi tüm ihtimallere karşılık yapılan bir seyahat sağlık sigortasıdır.

Yurtdışı seyahatlerinizde Korona virüs olmanız durumunda yaşanacak tüm sağlık gelişmeleri ve maddi giderleri seyahat sağlık sigortası karşılamaktadır. Elbette bu ayrı bir seyahat sağlı sigortası olmayıp buna ek avantajlar da vardır yani bir seyahat sağlık sigortasının içerisinde bulunması gereken her şey burada da yer almaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası Covid-19

Yurtdışı seyahat sigortası son birkaç senede güncellenmiş olup içerisine Covid-19 ile ilgili gereksinimler de eklenmiştir. Bu gereksinimler sayesinde aslında  sağlık sigortası içeriği artmış olup elbette bu bir miktar fiyatlara da yansımıştır. Bu şu anda zorunlu olmayan bir sağlık sigortasıdır; ancak olası Covid durumlarında yurt dışında gerekli hizmeti almanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları 2021

Seyahat sağlık sigortası fiyatları 2021 yılında da pek fazla zamlanmamıştır ancak Covid-19 sağlık sigortası seçeneği ile birlikte aslında opsiyonlar ve avantajlar da artmış durumdadır. Yurt dışında gittiğiniz ülkede olası Covid-19 vakaları nedeni ile sizin de hasta olmanız durumunda gerekli hizmeti lamanız mümkün olmayacaktır.

Bu hizmeti de sağlı sigortanıza dahil etmeniz durumunda yapmanız gereken Covid-19 içerikli sağlık sigortası alınmasıdır ve en az 30.000 TL kadar miktara sahip olması gerekmektedir.

Covid-19 Seyahat Sağlık Sigortası

Son yıllarda çıkan ve genelde tercih edilen seyahat sigortası miktar olarak biraz daha fazla olsa da pek çok kişi bunu almayı tercih etmektedir. Covid-19 virüsünü kapmamak en iyisi olsa da kapma durumunda var olan ülkeden gerekli sağlık hizmetini alabilmeyi ve vatandaş gibi hizmet görmeyi sağlamaktadır.