Alman Oturum Kartı Yenileme

Karşılaşılabilen sorunlar arasında yer alan ikamet süresinin dolması ya da ikamet belgesinin kaybedilmesi halinde yeniden belge çıkartılması gerekmektedir. Oturma izninin beraberinde olan pasaportun da kaybolması halinde ilk öncelikle yeni pasaport çıkarılması gerekmektedir.

Plastik bir kart olarak kullanılan elektronik oturum kartı kaybolduğunda veya çalındığında yeniden çıkarılması önemlidir. Ayrıca süre dolduğunda da aynı işlemin tekrarlanması bir zorunluluktur.

Oluşabilecek Durumlar ve Yapılması Gerekenler
  1. Oturum izninizin iliştirilmiş olan pasaportunuz kayboldu veya çalındı. Bu durumda ilk önce yeni pasaport edinmeniz gerekmektedir.
  2. Elektronik oturum kartınız (Plastik kart) kayboldu veya çalındı.
  3. Oturum izninizin süresi doldu.
  4. Pasaportunuzun süresi doldu veya çalındı fakat oturum izninizi gösteren kart sizde bulunmakta. Bu durumda vizeye ihtiyacınız yok. Oturum izni iliştirilmiş olan ve delinerek geçersiz kılınan pasaport ve yeni almış olduğunuz pasaportla birlikte veya oturum izninizi gösteren kart ile Almanya`ya giriş yapabilmektesiniz. Orada yabancılar dairesinde görüşmeniz gerekmektedir.

1. 2. ve 3. durum oluşması halinde ülkeye giriş yapabilmeniz için vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Aşağıda yazılmış
olan belgelerin aslı ve iki adet fotokopisi ibraz edilmelidir.

  • Almanca ve eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış 2 adet başvuru formu
  • Oturum Kanunu`nun 54. Maddesi, 2. paragrafı, 8 No`suna göre hazırlanmış ve şahsen imzalanmış bildirim.
  • Geçerli pasaport
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Pasaportun çalınmış veya kaybolmuş olması halinde (1. durum) Polis tarafından verilmiş kayıp tutanağı ve Almanca tercümesi
  • Son üç yılın Giriş ve Çıkış Belgeleri (Emniyet Müdürlüğünden temin edilebilmektedir) Reşit olmayanların vasi veya vasiler tarafından yapılmış başvuru veya vasiler tarafından verilmiş muvafakatname ve gerekli olması halinde velayeti gösterir belge (örneğin ebeveynlerin boşanmış olması halinde)

Ayrıca:

İkamet ettiğiniz bölgenin Yabancılar dairesi de vizenin kabulüne onay vermesi gerektiğinden işlem süresine ilişkin bilgi verilememektedir.
Ancak ikamet ettiğiniz bölgenin yabancılar dairesinden ön onay rica ederek işlemi hızlandırabilirsiniz. Sözkonusu ön onayı yabancılar dairesi tarafından vize bölümüne fakslanması gerekmektedir veya başvuru sırasında kapalı zarf içinde ibraz edilmelidir. Ön onayın ibrazı halinde genellikle vize başvuru tarihinden itibaren 1 ila 3 gün sonrasında verilebilmektedir. Vizenin onaylanması halinde vizenin bulunduğu pasaportunuzu posta yoluyla size gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda genellikle vize bölümüne sadece bir kere gelmeniz gerekmektedir

Menü