Kayseri Fahri Konsolosluğu, birçok farklı ülkenin konsolosluklarından oluşur. Fahri konsolosluklarda konsolosluk görevini gerçekleştiren kişiler, Dış işleri mensubu değildir. Büyükelçi olmayan ülkelerde; yabancı ülkelerin işleri yapan ve çıkar gözeten yabancı ülkeler tarafından seçilen kimselerdir.

Fahri Konsolos Ne İş Yapar?

Fahri konsolos; birden fazla ülkenin konsolosluk görevini yapabilir. Prestij olmasının yanında diplomatik pasaport ya da diplomatik plaka alabilen konsoloslar, vize verip, resmi evrakları da imzalayabilir.

Türkiye’de 120 ülkeyi aşan sayıda fahri konsolos bulunur. Kayseri Fahri Konsolosluğu da bunlardan bir tanesidir. Bunun yanında fahri konsoloslar, temsil ettikleri ülke tarafından maaş almaz. Bu yüzden çoğunlukla ülkeler tarafından iş adamları arasından seçilir.

Kayseri Almanya Fahri Konsolosluğu İşlemleri

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu, Kayseri başta olmak üzere; Aksaray, Niğde, Malatya Nevşehir, Sivas, Yozgat ve Tokat illeri görev bölgesidir. Ankara Alman Büyükelçiliği, bağlı bulunduğu dış temsilciliktir.

 • Vize randevu
 • Evlilik ve boşanma
 • Doğum ve ölüm
 • Adli sicil kaydı
 • Gümrük mevzuatı
 • Pasaport ve kimlik
 • Tasdik ve onay işlemleri
 • Adres tespiti

Almanya’nın Kayseri Fahri Konsolosu Çağlar Soysaraç’tır. Covid-19 tedbirleri sürecinde, şu an için 30 Eylül tarihine kadar konsolostan randevu alınmamaktadır. Acil durumlarda Almanya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluğu ile irtibata geçilmesi gerekir.

Kayseri Fahri Konsolosluğu Avusturya Vize Talep Dilekçesi ve Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

Avusturya Kayseri Fahri Konsolosluğu vize işlemleri ve diğer konsolosluk hizmetlerini, belirli gün ve saatlerde sürdürür. Avusturya vize başvuru formu; eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalı, toplamda 36 adet olan tüm sorulara açık ve net cevaplar verilmelidir. Form hazırlanırken, biometrik fotoğraf standartlarına uygun resim kullanılmalıdır.

Avusturya vize başvuru dilekçesi; Avusturya’ya yapılacak seyahatin amacını belirten bir dilekçedir. Hangi amaçla seyahat ediliyorsa, bu amaç açık ve net olarak anlatılmalıdır.

Hangi şartlar altında gerçekleştirileceği, seyahatin sponsorunun kim olduğu ya da nasıl sağlanacağı, hangi tarihler arasında seyahat edileceği gibi bilgiler verilmelidir. Bu dilekçe sayesinde konsolosluk yetkilileri, başvuru sahibinin yeniden ülkesine döneceğini taahhüt etmesini ister.

Fahri Konsolosluk İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

Kayseri Fahri Konsolosluğu işlemleri gerçekleştirirken; yapılacak işlemlere göre belgeler de değişkenlik gösterir. Ölüm işlemleri için ölüm belgesi, doğum olaylarında doğum belgesi, vekaletname işlemleri, boşanma ya da evlilik işlemleri gibi birçok farklı işlem için belgeler, konsolosluk tarafından belirlenir ve buna göre belgeler hazırlanır.

Kayseri Almanya Fahri Konsolosluğu Noter Hizmetleri Nelerdir?

Kayseri Fahri Konsolosluğu, birçok farklı ülkenin temsilciliklerinden oluşur. Moğolistan, Almanya, Güney Kore, Gana, Avusturya, Slovakya, Macaristan gibi ülkelerin fahri konsolosluğu bulunur.

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu noter hizmetleri arasında;

 • Fotokopilerin tasdik edilmesi: Aslına uygun fotokopi işlemleridir.
 • İmzaların tasdik edilmesi: Gayrimenkul işlemleri haricinde; Alman kurum ve kuruluşları tarafından istenen belgelerin tasdik işlemleridir. İmza tasdiklerinde, başvuru sahibi şahsen başvuru yapmak zorundadır.
 • Yaşam belgesi verilmesi: Emeklilik işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için istenen belgedir.

Aksaray, Malatya, Kayseri, Nevşehir, Sivas, Niğde, Tokat ve Yozgat illerini kapsayan görev alanında konsolosluk, vize başvurularını; yetki verdiği danışmanlık ofisleriyle yürütür. Konsolosluk bünyesinde herhangi bir vize başvurusu kabul edilmez. Konsoloslukta belirli noter hizmetleri sunulur. Ankara Almanya Büyükelçiliği’ne bağlı olarak yürütülen işlemlerde, vize başvuruları Ankara Alman Büyükelçiliği’ne yapılır.

Kayseri Almanya Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu, belirlenmiş gün ve saatlerde hizmet verir. Pazartesi’den Cuma’ya kadar 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet sunulur. Hafta sonları ise fahri konsolosluk kapalıdır.

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu İletişim Numaraları

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu yöneticisi Çağlar Soysaraç’tır. Organize Sanayi Bölgesi, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No:270 Melikgazi’de bulunan fahri konsoloslukta telefon ve faks numaralarıyla iletişim kurulur.

 • Telefon numarası: +90 352 321 34 74
 • Faks numarası: +90 352 321 34 84

Hafta sonları, Cumhuriyet Bayramı, Paskalya günleri, yılbaşı ve Almanya’nın özel günlerinde konsolosluk hizmet vermez.

Avusturya Kayseri Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri

Avusturya Kayseri Fahri Konsolosluğu görev bölgeleri Kayseri, Nevşehir ve Niğde illerinden oluşur. Fahri Konsolos olarak Mehmet Eğlenceoğlu görev yapar. Konsolosluk; Avusturya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları ile üçüncü ülke vatandaşlarına, vize işlemleri hizmeti verir.

Avusturya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla, vize başvuruları kabul edilir. Kısa süreli vize başvuruları kabul edilirken; uzun süreli vizelerde ve oturum izin başvurularında ise Avusturya Konsolosluk ya da Büyükelçiliği’ne başvuru yapılması gerekir.

Avusturya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri aracılığıyla turistik, ticari, aile ziyareti, transit vize başvuruları gerçekleştirilir. Tüm vize başvuruları ister şahsen ister vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilsin, değerlendirme ve sonuçlandırma, Avusturya Konsolosluğu tarafından yapılır.

Moğolistan Kayseri Fahri Konsolosluğu Görevleri Nelerdir?

Gökkent Mahallesi 1798 Sokak No: 5 numarada bulunan Moğolistan Kayseri Fahri Konsolosluğu, Kayseri ve çevresindeki illerden gelen vize işlemlerini ve diğer konsolosluk işlemlerini gerçekleştirir.

Kayseri Moğolistan Fahri Konsolosluğu görevleri arasında;

 • Türkiye’de ticari menfaatlerin korunması ve geliştirilmesi
 • Pasaportların yenilenme işlemleri
 • Tıbbi, kanuni ya da eğitim alanlarında yardım sağlamak
 • Yurtdışında ölüm, doğum, boşanma, evlilik gibi olayların işlemleri yapmak
 • Uzun süreli D tipi vize başvurularını gerçekleştirmek

Resmî kurum statüsünde olmasına rağmen, diplomatik yetki sahibi olmayan Moğolistan Fahri konsolosluğu, ülkemizdeki menfaatlerini korumak ve ilerletmek için yürütülen resmî süreçleri hazırlayan bir kurum olarak çalışır.