Almanya Başkonsolosluğu İzmir

Almanya Konsolosluğu İzmir ve Ege bölgesinde bulunan yakın illerde yaşayan Türk ve Alman vatandaşlarına vize işlemleri ve pasaport işlemleri için hizmet vermektedir. Aynı zamanda Antalya Almanya Konsolosluğu tarafından yapılmayan vize işlemleri de İzmir Almanya Başkonsolosluğu tarafından üstlenilmiştir.

Bazı durumlarda İzmir Almanya Başkonsolosluğu için randevu almanız gerekebilir. Telefonla randevu almak için 0850 304 38 39 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Randevusuz başvurular hiç bir şekilde kabul edilmemektedir. Dilerseniz Online Randevu Talep Formunu kullanabilirsiniz.

Hangi durumlarda Almanya konsolosluğuna randevu almanız gerekiyor?

 • Almanya’ya doksan günden az yapacağınız vize başvurularınız için.
 • Almanya’ya doksan günden fazla yapacağınız konaklama veya seyahatleriniz için.
 • Almanya oturum kartı başvurusu ve yenileme veya Almanya ülkesine geri dönüş için.
 • Almanya aile birleşimi talepleriniz için.
 • Soyadı Beyanı ve Evlenme Ehliyet Belgesi
 • Belgeleme ve Tasdik İşlemleri
 • Pasaport veya pasaport kaybı, çocuk pasaportu, geçici pasaport, kimlik, süresi dolan pasaport ve kimlik yenileme başvuruları.

Bu gibi durumlarda başvurunuzu doğrudan Almanya Konsolosluğu’na randevu alarak yapabilirsiniz.

İzmir Alman Başkonsolosluğu

Almanya Konsolosluğu İzmir ve Ege bölgesinde bulunan yakın illerde yaşayan Türk ve Alman vatandaşlarına vize işlemleri ve pasaport işlemleri için hizmet vermektedir. Aynı zamanda Antalya Almanya Konsolosluğu tarafından yapılmayan vize işlemleri de İzmir Almanya Başkonsolosluğu tarafından üstlenilmiştir. Bunun dışında Almanya ve Türkiye arasındaki kültürel, ekonomik ve politik ilişkileri desteklemek amacı da gütmektedir. Şu anda Başkonsolos olarak Dr. Rainer Lassig görev almaktadır. Lassig, Türkiye’ye seyahati sırasında geldiği Ege bölgesini sevdikten sonra bu göreve atandı. Türkiye’den Almanya’ya gitmek isteyen vatandaşlarımıza ve Alman vatandaşlara olan görevini yerine getirmeye devam ediyor.

Almanya’nın ülkemizde bulunan dış temsilcilikleri arasında üç Başkonsolosluktan biridir. Bu sayede Fahri konsolosluklar ve normal konsoloslukların yapmadığı görevleri de burada yaptırabilirsiniz. Örneğin; Antalya Konsolosluğu, Türk vatandaşların vize işlemleri ile ilgilenmiyor. Hatta İzmir Alman Başkonsolosluğuna yönlendiriyor. Yani İzmir Başkonsolosluğunun vize ve pasaport işlemleri konusunda tüm yetkileri bulunduğu için bu konuda bir problem yaşamazsınız.

Bilgilendirme

Almanya Konsolosluğu İzmir, İstanbul ve Ankara Alman Büyükelçiliği, Türk vatandaşlara aile birleşim vizesi, gezi vizesi, ziyaret vizesi gibi Schengen vizeleri ve uzun süreli vizeler verme yetkisine sahiptir. Aynı zamanda Alman vatandaşları için de belge işlemleri, pasaport yenileme ve her türlü pasaport ve vatandaşlık işlemleri ile ilgili hizmet vermektedir.

Almanya Konsolosluğu İzmir Görev Bölgesi

İzmir Alman Başkonsolosluğu, Ege bölgesinde bulunan iller ve Antalya, Burdur, Isparta gibi Akdeniz bölgesinde bulunan bölgelere bakmaktadır. Başkonsolosluğun baktığı tüm bölgeler ise şu şekildedir;

 • Afyonkarahisar
 • Antalya
 • Aydın
 • Burdur
 • Denizli
 • Isparta
 • İzmir
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak

Eğer yukarıda yazdığımız bölgelerden birinde ikamet eden bir Türk vatandaşıysanız ve Almanya vizesi almak istiyorsanız, Almanya Başkonsolosluğu İzmir birimine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer yukarıda bulunan bölgeler dışına bir yerde oturuyorsanız, bölgenize bakan diğer konsolosluklarla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Eğer bulunduğunuz bölgeye yakın bir Alman konsolosluğu bulunmuyorsa, Ankara Almanya Büyükelçiliği tarafından görev verilmiş resmi vize merkezi iDATA veya bölgenizde bulunan diğer vize işlemi merkezleri ile iletişime geçerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu İzmir Adres ve Telefon Bilgileri

Almanya Konsolosluğu İzmir ve çevre illerinden Türk ve Alman vatandaşlara hizmet vermektedir. Konum olarak İzmir’in Balçova ilçesinde bulunan konsolosluğa ulaşım da oldukça kolaydır. Otogar ve Havalimanından arabayla yarım saatlik bir mesafede bulunmaktadır. Bölgeye giden otobüsleri kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Almanya Başkonsolosluğu İzmir biriminin açık adresi Korutürk Mah., Havuzbaşı Sokak 1, 35330 Balçova-İzmir, Türkiye olarak geçmektedir. Eğer başkonsolosluğa gidecekseniz internet üzerinden veya telefon ile Almanya konsolosluğu randevu almanız gerekmektedir. Telefon üzerinden vize işlemleri için destek hatları artık bulunmamaktadır. Bu nedenle İzmir Alman Başkonsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden gerekli bilgileri alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Başkonsolosluğa 0232 488 88 88 telefon numarası üzerinden direkt olarak ulaşabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle telefonlarınız bazen açılmayabilir. Ayrıca çalışma saatleri dışında olan acil durumlarınızda 0532 283 36 34 telefon numarasını arayabilirsiniz. Telefonu yanıtlayan görevli yalnızca Almanca konuşuyor. Aynı zamanda vize ve pasaport işlemleri ile ilgili bilgi verilmiyor. Yalnızca acil durumlarınızda kullanmanızı öneriyoruz.

İzmir Başkonsolosluğu vize bölümünü mesai saatleri içerisinde arayabileceğiniz ve vize işlemleriniz hakkına bilgi ve randevu alabileceğiniz iletişim numarası da 0232 488 88 88 olarak belirtilmiş. Ancak pasaport işlemleri için numara 0232 488 88 60 olarak karşımıza çıkıyor.

İzmir Alman Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Almanya İzmir Başkonsolosluğu, vize ve pasaport işlemleri ile ilgili bilgi vermek için telefon ve interneti kullanmanızı öneriyor. Eğer yerinde bilgi almak isterseniz, içeri girememe gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Vize bölümüne sadece randevulu müracaat alıyor ancak pasaport bölümü için randevusuz girişler de mevcut.

İzmir Almanya Konsolosluğu Vize Bölümü Çalışma Saatleri

Vize bölümünün çalışma saatleri pazartesi ile perşembe günleri arasında saat 08.00 ile 16.30 arasında ve çarşamba ile cuma günleri arasında ise 08.00 ile 13.00 arasındadır. Ayrıca Temmuz ve ağustos aylarında hafta içi her gün 08.00 ile 13.00 arasında hizmet vermektedirler. Belirtmiş olduğumuz saatler yalnızca randevulu müracaatlar için geçerlidir. Randevusuz herhangi bir müracaat kabul edilmiyor. Ayrıca Türk ve Suriye vatandaşları için pasaport teslim saatleri ise hafta içi her gün saat 13.00’da yapılıyor.

İzmir Almanya Konsolosluğu Pasaport Bölümü Çalışma Saatleri

Pasaport bölümünün gişe saatleri hafta içi her gün saat 08.30 ile 11.30 saatleri arasında randevulu olarak çalışmaktadır. Eğer randevusuz pasaport teslim almak istiyorsanız 11.30 ile 12.00 saatleri arasında başkonsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Diğer bölümler gibi hafta sonları ve resmî tatillerde hizmet verilmemektedir. İzmir Alman Konsolosluğunun tatil olduğu günleri aşağıdaki listede görebilirsiniz.

 • 01 Ocak – Salı – Yeni Yıl
 • 08 Mart – Cuma – Dünya Kadınlar Günü
 • 19 Nisan – Cuma – Paskalya Cuması
 • 22 Nisan – Pazartesi – Paskalya Pazartesisi
 • 01 Mayıs – Çarşamba – Emek ve Dayanışma Günü
 • 30 Mayıs – Perşembe – Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
 • 04 Haziran – Perşembe – Ramazan Bayramı
 • 10 Haziran – Pazartesi – Küçük Paskalya
 • 11 Ağustos – Pazar – Kurban Bayramı
 • 03 Ekim – Perşembe – Alman Milli Günü
 • 29 Ekim – Salı – Cumhuriyet Bayramı
 • 24 Aralık – Salı – Noel Arifesi
 • 25 Aralık – Çarşamba – 1. Noel Bayramı Günü
 • 26 Aralık – Perşembe – 2. Noel Bayramı Günü
 • 31 Aralık – Salı – Yılbaşı

İzmir Alman Konsolosluğu Vize İşlemleri

İzmir Alman Konsolosluğu üzerinden vize işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle Almanya vize randevu almanız gerekmektedir. Randevunuzu internet sitesi üzerinden veya telefon ile alabilirsiniz. Sonrasında Almanya vizesi için gerekli evraklar 2019 ve evrakları istenilen randevu gününde hazır bir şekilde toplamanız gerekmektedir. Vize başvuru işlemlerini hızlandırmak için yetkili vize merkezleri ile de iletişime geçebilirsiniz. Hazırlamanız gereken evraklar konusunda oldukça yardımcı oluyorlar ve işlemlerinizin daha hızlı sonuçlanmasını sağlıyorlar.

Vize başvurusu için gerekli belgeler seyahat amacınıza göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak her koşulda lazım olacak standart evraklar da bulunuyor. Pasaport, biyometrik fotoğraf, başvuru formu, seyahat sağlık sigortası kesinlikle vize randevusunda yanınızda bulundurmanız gerekenler arasında yer alıyor. Ayrıca mesleki durumunuz, öğrenci olup olmamanız da gerekli belgelerin değişmesine neden olabiliyor. Gerekli belgelerle ilgili daha detaylı bilgiyi İzmir Almanya Başkonsolosluğu tarafından resmi vize merkezi olarak görevlendirilmiş kuruluşlardan veya yakınınızda bulunan vize merkezlerinden öğrenebilirsiniz. İzmir Alman Konsolosluğu bu konuda telefon üzerinden bilgi vermemektedir. Bu nedenle resmi internet adresi üzerinden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Menü