Başkonsoloslukların çoğu İstanbul’da yer almaktadır. Bu ulaşımın kolay olması ile de alakalıdır. İstanbul Başkonsolosluğu birçok ülkenin başkonsolosluğu olarak bulunmaktadır. Yani pek çok ülke İstanbul’da başkonsolosluk açmıştır.

Bu nedenle genellikle vize başvuruları için ya İstanbul Başkonsolosluğu aranmalıdır ya da Ankara Konsolosluğu aranmalıdır.

Pek çok ülke başkonsolosluğunu İstanbul’a açmıştır. Bu sayede erişimin kolay olması önemsenmiştir. Elbette burada nüfus faktörü de önemlidir. Bu sayede aslında İstanbul’da olmasını anlamak için yeterli bir durumdur.

İstanbul Başkonsolosluğu Randevu Alma

Başkonsoloslukların internet sitelerinden genellikle randevu alınabilmektedir. Bu nedenle başkonsoloslara gitmeden önce internet siteleri üzerinden randevu almak gerekmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu seçeneği oldukça fazla olsa da doğru siteyi bularak gerekli randevuyu alabilirsiniz.

Randevu içeriğinde isim soy isim gibi bilgilere ek olarak randevu saati ve günü belirlenmelidir. Seçenekler arasından size en uygun olan randevu günü ve saati seçilir. Bu konsolosluğun boşluk sürecine göre değişmektedir. Yani İstanbul Başkonsolosluğu seçenekleri arasından her birinin vakti ve süresi b4iribriniden farklıdır.

Bazı konsolosluklar odlukça yoğun olmakla birlikte bazı konsolosluklar pek de yoğun değildir. Bu duruma göre değişmekte olup önceden randevu almanız önemlidir. Yani başvuru tarihi kısa süreli vize ise 1 ay önceden yapılmalıdır.

Ancak bazı durumlarda başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu seçenekleri arasından değil bu konsoloslukların yönlendirdiği vize başvuru firmalarından yapılmaktadır. Bunu da genellikle yoğun olan konsolosluklar tercih etmekte olup bu aşamada ek bir ücret ödemeniz de söz konusudur. Bu anlaşmalı firmaya ödemeniz gereken ek ücrettir.

İstanbul Türkiye Konsolosluğu

İstanbul Türkiye Konsolosluğu olarak nitelendirilen konsolosluklar pek çok ülkeye açıktır. İstanbul Başkonsolosluğu seçenekleri odlukça fazla olmaktadır ve pek çok ülkenin genellikle hem Ankara’da hem de İstanbul’da konsoloslukları bulunabilmektedir.

Ancak bazı durumlarda genelde İstanbul ya da Ankara Konsolosluğu bulunabilmektedir. İzmir Konsolosluğu da bazı örneklerde söz konusu olmakla birlikte sayısı daha azdır.

Konsolosluk Randevusu Nasıl Alınır?

Konsolosluk randevusu almak için iki tip alternatif vardır. Bunlardan biri İstanbul Başkonsolosluğu internet sitesinden randevu almaktır. İnternet sitesinden randevu almak çok daha kolay olup bizzat müracaat konsolosluğa yapılmaktadır.

Ancak bu her zaman için geçerli değildir. Her ülkenin bir konsolosluğu olsa da bazı ada ülkelerinin bulunmamaktadır. Ancak bu durum sadece ada ülkeleri gibi ülkeler için geçerli olmayıp aynı zamanda konsolosluk süreci çok yoğun olan ülkelerin de konsoloslukları bu konuda anlaşma yaparak bu süreci vize firmalarına yöneltmektedir.

Vize firmalarına başvuru yapmanız gerekmektedir.  Bunun için de internet sitesinden randevu almak gerekmektedir. Her vize firmasının kendi internet sitesi olup aslında bunun avantajı pek çok şehirde bulunmaları olmaktadır. Yani sadece İstanbul’a gitmenize gerek olmadan kendinize en yakın şehre gidip başvuru yapabilirsiniz.

Vize Başvurusu

Vize başvurusu süreci vize tipine göre değişim gösterebilmektedir. Vize başvurusu oldukça uzun olabildiği gibi kısa da sürebilmektedir. Genellikle vize başvuruları konsolosluğa yapılmaktadır. İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden yapılabilmektedir. Vize başvurusu süreci oldukça zorlayıcı olabilmektedir.

Çünkü özellikle İstanbul’da yaşamayanlar için daha zor olabilmektedir. Bu aşamada da devrede anlaşmalı vize firmaları girmektedir. Bu sayede daha fazla ücret ödeseniz de süreç sizin için daha hızlı ve daha kolay ilerleyecektir.

İstanbul Türk Konsolosluğu Telefon Numarası

İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişim kurabilmek için birden fazla seçenek vardır. Genellikle telefon numarası vardır ve bu telefon numarası birden fazla olabilmektedir. Bunun dışında bazı durumlarda mail adresi de bulunabilmektedir.

Özellikle arayarak ulaşamamanız durumunda yapılacak şey mail atmaktır. Bunun dışında adres sizlere yakın ise bizzat adres de sitede yer alır ve bu siteden adrese erişerek seyahat edilebilmektedir.

Türkiye Konsolosluğu

Yurtdışında da Türkiye Konsolosluğu bulunmaktadır. Bu konsolosluklara erişebilmek için de internet sitelerinden numara alabilirsiniz. Türkiye Konsolosluğu pek çok ülkede bulunabilmektedir. Yani gittiğiniz her ülkede Türkiye Konsolosluğu bulabilmeniz mümkündür.

Her birinin kendi adresi ve numarası bulunmakta olup iletişim kurabilmek de oldukça kolay olabilmektedir.