Edirne Fahri Konsolosluğu; Edirne’de Başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliği bulunmayan ama konsolosluk işlemleri ve ülkeler arası ticari faaliyetlerin başarıyla sürdürülebilmesi için, ülkelerin fahri konsolosluklarından oluşur.

Fahri konsolosluklar; konsolosluk işlemleri ve ticari faaliyetlerin düzgün ilerlemesini sağlamak yanında, vize işlemlerinde sadece başvuruları kabul eder. Başvurular ülkelerin Başkonsoloslukları ve Büyükelçilikleri tarafından incelenir ve değerlendirmeye alınır.

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu İletişim Numaraları

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu Kaleiçi Merkez’de bulunur. Edirne’de bulunan Alman Fahri Konsolosu Dr. Ercan Dursunoğlu’dur.

 • Konsolosluk adresi: Balık Pazarı Caddesi, Of Sitesi C Blok D: 2 Kaleiçi/Merkez
 • Telefon numarası: +90 284 213 55 63
 • Faks numarası: +90 284 224 52 85

Edirne’de bulunan Almanya Fahri Konsolosluğu Pazartesi-cuma günlerinde saat 11.00-18.00 saatleri arasında hizmet verir.

Cumartesi ve pazar günleri, konsolosluk hizmetlerine ara verilir. Bunun yanında Almanya ve Türkiye’nin resmî tatil ve özel günlerde, konsolosluk hizmetleri verilmez.

Edirne Almanya Fahri Konsolosluğu Hangi Noter Hizmetlerini Gerçekleştirir?

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu; belge tasdikleri, vekaletname, pasaport yenileme, nüfus kayıtları, askerlik kayıtları gibi birçok farklı konsolosluk hizmetini yerine getirir. Aynı zamanda vize başvurularını kabul ederken; vize başvurularının onaylanıp onaylanmayacağı konusunda yetki sahibi değildir.

Almanya Fahri Konsolosluğu noter hizmetleri arasında;

 • Fotokopilerin tasdik edilmesi: Belge asıllarının fotokopisinin, istenilen adette fotokopisinin çekilmesi işlemidir. Bu işlem yaptırılırken, kimlik belgesi ve işlem harcının da ödenerek, konsolosluğa başvuru yapılır.
 • İmza tasdikinin yapılması: Alman kurumlarının talep ettiği her türlü resmî evrakın, ihtiyaç olması halinde, bu belgelerin imza tasdikinin yapılması işlemlerinden oluşur. İmza tasdik işlemleri için, şahsen başvuru yapmak gerekir. İmza tasdik işlemlerine gayrimenkul işlemleri dahil değildir.
 • Yaşam belgesi verilmesi: Başvuru sahiplerinin emeklilik zamanları geldiğinde, emeklilik işlemlerinin tamamlanması için verilen belgedir.

Edirne’de bulunan Almanya Fahri Konsolosluğu, vize işlemlerini kabul etse de vize başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirileceği unutulmamalıdır.

Edirne’de Bulunan Fahri Konsolosluklar Hangileridir?

Edirne Fahri Konsolosluğu, birçok farklı ülkenin konsolosluğu olmayan bölgelerde hizmet vermesi için kurulmuştur. Edirne’de birçok ülkenin konsolosluğu bulunur. Almanya, Avusturya, Slovakya, Fransa, Romanya bu ülkeler arasında yerini alır.

Avusturya Edirne Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi Neresidir?

Avusturya Edirne Fahri Konsolosluğu görev bölgesi Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinden oluşur.

Fahri konsolosluk, bu illerden gelen vize başvurularını, Edirne ve çevresinde ikamet eden Avusturya vatandaşlarının ve üçüncü dünya ülkelerinin konsolosluk ve vize işlemlerini gerçekleştirir.

Edirne Fahri Konsolosluğu Avusturya konsolosluk görevi, Hüseyin Siragezen tarafından yürütülmektedir.

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu Hangi Konsolosluk Hizmetlerini Sunar?

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu; hafta sonları hariç, haftanın her günü saat 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet sunar. Fahri konsolosluğa vize başvurusu yapıldığında vize başvuru formu hem İngilizce hem de Fransızca olarak doldurulmalı, hiçbir soru eksik bırakılmamalıdır.

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu, konsolosluk hizmetleri arasında;

 • Belgelerin tasdik edilmesi
 • Nüfus kayıt işlemleri
 • Doğum ve ölüm belgelerinin hazırlanması
 • Evlilik ve boşanma belgelerinin hazırlanması
 • Ayniyet belgesi hazırlama
 • Askerlik kayıtlarının yapılması
 • Vekaletname belgesinin hazırlanması gibi işlemleri üstlenir.

İngilizce ve Fransızca olarak hazırlanan Fransa vize başvuru formunun kabul eden fahri konsolosluk, vize başvurularında sonuçlandırma yetkisine sahip değildir.

Avusturya Edirne Fahri Konsolosluğu Vize Başvuru Formu ve Vize Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Edirne Fahri Konsolosluğu Avusturya vize başvuru hizmetlerini kabul eder. Ancak sonuçlandırma işleminde herhangi bir yetkisi bulunmaz. Fransa vize başvuru formunda 36 adet soru bulunur. Bu soruların eksiksiz, doğru ve net bilgilerle cevaplandırılması gerekir.

Fransa vize başvuru formu İngilizce ve Fransızca olarak doldurur. Bunun yanında Fransa Fahri Konsolosluğu Fransa vize dilekçesi hazırlanırken; Fransa’ya neden seyahat edildiği, seyahatin sponsorunun kim olduğu, hangi tarihler arasında seyahat planlandığı, seyahat sonrasında ülkeye tekrar geri dönüleceğinin taahhüdünün verilip verilmediğini inceler.

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu Görev Yerleri Neresidir?

Balık Pazarı Caddesi, Of Sitesi C Blok Daire 2 Kaleiçi’nde konsolosluk hizmetlerini sürdüren Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu; Fransa kısa süreli ve uzun süreli vize başvurularında yetki sahibi değildir.

Fransa Fahri Konsolosluğu; Edirne ve çevresine yakın illerden gelen vatandaşlara hizmet sunar. Konsolosluk ve vize işlemleri için Fransa Fahri Konsolosluğu’na başvuru yapılsa da vize işlemlerinin sonuçlandırılması sadece, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu; vize başvurularını kabul eder, ancak vize başvurularının sonuçları hakkında, yetkili merci değildir. Vize başvurularının sonuçlandırılmasında tek yetkili mercii, Romanya Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliğidir.

Romanya Fahri Konsolosluğu konsolosluk hizmetleri arasında;

 • Konsolosluk kayıtları
 • Pasaport yenileme işlemleri
 • Belgelerin tasdik edilmesi
 • Ölüm ve doğum belgelerinin hazırlanması
 • Askerlik kayıtlarının yapılması
 • Sertifika işlemlerinin gerçekleştirilmesi

Bunun yanında Romanya Fahri Konsolosluğu; noterlik ve nüfus işlemlerinin yanı sıra, Edirne’de ikamet eden Romanya vatandaşlarının hukuki problemlerine çözüm üretirken, kişi güvenliği, mal ve mülklerinin izlenmesi gibi işlemleri de gerçekleştirir.

Slovakya Edirne Fahri Konsolosu Kimdir? İletişim Numaraları Nelerdir?

Slovakya Edirne Fahri Konsolosluğu, Esat Paşa Caddesi No:1 adresinde hizmet verir. Slovakya Fahri Konsolosu Coşkun Molla’dır.

Slovakya Fahri Konsolosluğu iletişim numaraları;

 • Telefon numarası: +90 284 212 01 74
 • Faks numarası: +90 284 225 11 61
 • E-posta adresi: cmolla@isbank.net.tr

Slovakya fahri konsolosluğu; Türkiye’nin ve Slovakya’nın resmî tatil ve özel günlerinde, konsolosluk ve vize işlemlerini gerçekleştirmez.