Hafta içi belirli saat aralıklarında randevuları kabul eden Başkonsolosluklar birkaç bölümden oluşuyor. Başkonsolosluk bölümleri üzerinden farklı konular ele alınıyor. Merak edenlere bu bölümleri sıralamak gerekirse:

 • Başta Konsolosluk olmak üzere hukuk işleri de tek bir bölümden ele alınır.
 • Kültür / Eğitim ile ayrıca Yönetim / İdare bölümlerine yer verilir.
 • Son olarak Ekonomi Bölümü üzerinden mali işlemlerin yürütülmesi sağlanır.

Türkiye Konsolosluğu

Başkonsolosluk bölümleri ayrı ayrı paylaşılır ve sadece randevu sistemine göre işlemlere geçmenize izin verilir. Söz konusu randevulara dair konsoloslukların uygun olduğu saatleri dikkate almak gerekir. Bunun için Türkiye Konsolosluğu tarafından:

 • Hafta içi Pazartesi – Cuma günleri aralığında randevulara yer verilebilir.
 • 00 – 12.30 ile 14.00 – 16.00 saat aralıklarında çalışma gösterilir.

Tatil günlerinde randevu almamak adına takvimlere göz atmanızda fayda var. Nitekim yeni yıl tatili Ramazan ve Kurban bayramları bunlar arasında gösterilir. Hatta gideceğiniz ülkenin resmi ve dini tatilleri dahi konsolosluk işlemlerini etkiler.

Türkiye Konsolosluğu Telefon Numarası

T.C. vatandaşları yurtdışı seyahatlerine dair konsolosluklara başvurur. Başkonsolosluk bölümleri kadar iletişim bilgileri de değerlendirilir ve randevu sistemine netlik kazandırılır. Bunun için:

 • Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk çağrı merkezi ile 7 gün 24 saat iletişime geçilebilir.
 • İletişim için +90 312 292 29 29 telefon numarasına yer verilir.

Dünyanın her yerinden iletişime uygun olan bir numara olarak paylaşılır. Nitekim toplamda 6 dilde olacak şekilde hizmet verilir ve seyahatlere ilişkin merak ettiklerinizi sorgulamanıza yardımcı olunur.

Türk Konsolosluğu İstanbul

İstanbul sınırları içerisinde Başkonsolosluk bölümleri ile fahri konsolosluklar mevcut durumda. T.C. vatandaşları ikamet noktalarına ve de seyahat edecekleri ülkelere göre tercihini yapar. Hatta resmi siteden de her birine dair randevu tarihlerini ve saatlerini ele alabilirsiniz.

Türk Konsolosluğu resmi siteden online randevu işlemlerine yanıt verir. Bunun için vatandaşların T.C. kimlik numaralarını eksiksiz olacak şekilde paylaşmaları istenir. Böylece sadece hafta içi belirli saat aralıklarında randevularına netlik kazandırmaları ve vize işlemlerine yer vermeleri esas alınır.

Türk Konsolosluğu

Başkonsolosluk bölümleri ekonomi veya hukuk gibi ayrı departmanlar eşliğinde paylaşılır. İşlemlerinizin ana başlıklarına göre tercihinizi yapmanız ve randevu almanız beklenir. Bölümler sadece randevu alan T.C. vatandaşlarını kabul eder.

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde hizmet veren konsoloslukları sadece hafta içi 5 gün boyunca başvuruları değerlendirir. Özellikle de vize için müracaat edecek olan vatandaşların önceliği bu yönde olmalıdır. Nitekim seyahat öncesinde zorunlu belgelerin hepsi de toplanmalı ve randevu gününde yetkili mercilere ibraz edilmelidir.

İstanbul Türk Konsolosluğu Telefon Numarası

İstanbul Türk Konsolosluğu Pazar ile Cumartesi günleri kapalıdır. Hafta içi 5 gün boyunca çalışma gösterir ve belirli saatler aralıkların Başkonsolosluk bölümleri çalışma gösterir. Bunun için:

 • Sabah 08.30 ile 13.00 saatleri arasında kesintisiz olarak hizmet verilir.
 • 45 ile 17.00 saat aralığında randevular karşılanır.

Randevuya dair merak ettiklerinizi resmi siteden sorgulayabilir ve güne netlik kazandırabilirsiniz. Aynı zamanda iletişim için 0212 227 34 90 numarasına yer verilmiştir. Gerek konsolosluk bölümleri gerekse vize işlemleri adına numarayı çevirerek merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Türk Konsolosluğu Telefon Numarası

7 gün 24 saat boyunca aktif olan çağrı merkezi sayesinde sorularınıza yanıt bulmanız kolay olacaktır. Özellikle de pasaporttan evlenmeye, evlenmeden vatandaşlık hakkına kadar pek çok hususa değinmek isteyenler konsolosluk telefon numarası üzerinden işlem görüyor.

Noterlik ya da vize işlemleri hakkında da Başkonsolosluk bölümleri üzerinden yardım alınabilir. Bunun için aktif olan çağrı merkezi numarası paylaşılır ve 6 aydı dilde hizmet verilir. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde çalışma gösteren çağrı merkezinden tüm T.C. vatandaşları faydalanabilir.

Konsolosluk / TC Dışişleri Bakanlığı

Başkonsolosluk bölümleri Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Ancak bölümlerden ziyade T.C. vatandaşlarının önceliği vize ile pasaport başvuruları oluyor. Bunun için de resmi siteden online randevu imkanları değerlendiriliyor. Konsolosluklar:

 • Resmi platformlarından vize işlemlerine dair tüm aşamaları sıralanır.
 • Online randevu için T.C. kimlik numaranız ile harekete geçmenizi sağlar.

Sonuç olarak seyahat öncesinden merak ettiklerinize netlik kazandırır ve ülkeye giriş şartlarını ele alınırsınız. Nitekim pasaport ile vize şartları ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bu konulara netlik kazandırmak isteyenler de çağrı merkezleri üzerinden operatörlere bağlanabilir.

Türkiye’deki Yabancı Ülke Konsoloslukları

Yurtdışında seyahat edecek vatandaşlar ikamet yerlerine göre konsolosluklara yönelir. Ankara, İzmir ve İstanbul’da yer alan fahri konsolosluklar ele alınabilir. Başkonsolosluk bölümleri yerine daha çok vize prosedürlerinin üzerinde durulur ve ülke seyahatlerine yön verilir.

Trabzon ve Gaziantep olarak konsolosluk şehirleri artış göstermektedir. Bunun üzerine vatandaşların ikametlerine göre tercihini yapmaları ve randevu almaları istenir. Çünkü sadece randevu sistemine uyum sağlayan T.C. vatandaşları kabul edilir. Randevu gününde evrakların teslimi gerçekleşir ve gerekirse parmak izi uygulamalarının da üzerinde durulur.

Konsolosluk Ofisleri

Bölümler ayrı ofisleri temsil eder ve her birinde ayrı müşteri temsilcileri yer alır. Başkonsolosluk bölümleri gibi ofisler de hukuk ile finans gibi ayrı kategorilere sahiptir. Hal böyle olunca T.C. vatandaşları:

 • Konsolosluk işlemlerine dair ilgili departmanı seçer.
 • Departman bünyesinde hizmet almak için randevu alır.

Online randevudan faydalanabilir ya da çağrı merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede konsolosluklar üzerinden sadece vize değil diğer bölüm faaliyetlerine de yer verilebilir.

T.C. Dışişleri Bakanlığı

Bakanlık bünyesinde hem merkez hem de yurtdışı teşkilatı mevcut durumda. Sadece bölümler değil ayrı bir teşkilat sistemine de yer verilir ve görüşmelere tekrardan randevu alarak geçmeniz mümkün hale gelir. Öncelikle yurtdışı için:

 • Büyükelçilik, başkonsolosluk, fahri konsolosluk ve daimi temsilciliklere yer verilir.
 • Vize prosedürlerinin üzerinde durulur ve uygun olanların seyahate geçmeleri sağlanır.

Başkonsolosluklar Viyana Sözleşmesi esaslarına göre işlem görür. Vize ita etmek adına şartlara uygun olanlar değerlendirilir. Gerek yaş sınırları gerek finansal durum gibi çeşitli unsurların üzerinde durulur. Sonuç olarak konsolosluk bünyesinde hizmet veren bölümler her birini yakından değerlendirir. Geriye T.C. vatandaşlarının tercih ettikleri ülkelere dair seyahat planlarını hayata geçirmeleri kalır.