Antalya Alman Konsolosluğu

Antalya Almanya Konsolosluğu, İzmir Başkonsolosluğuna bağlı bir şekilde çalışmaktadır. Şu anda konsolos olarak Wolfgang Wessel görev almaktadır. Kurum Türkiye vatandaşları için vize, oturum izni, aile birleşim vizesi gibi konularda destek sağlamamaktadır. Eğer Antalya bölgesinde yaşıyorsanız, bu işlemler için Almanya İzmir Başkonsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu Antalya birimi yalnızca Alman vatandaşı olanlar için belge tasdiki, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Eğer Almanya’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız veya iş gezisi, fuar katılımı gibi durumlar söz konusuysa, bilgi ve işlemler için Almanya İzmir Başkonsolosluğu, İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Almanya Büyükelçiliği bu konularda ulaşmanız gereken birimler olacaktır. Antalya bilindiği gibi çok sayıda Alman turist ağırladığı için bu bölgede onların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bu konsolosluk kurulmuştur. Vize işlemleri resmi vize başvuru merkezi iDATA veya diğer vize başvuru firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

Kısa süreli veya uzun süreli vize işlemleri için danıştığınız vize başvuru merkezleri de sizlerin işini kolaylaştırmak için kurulmuştur. Gerekli belgeleri ve evrakları toplamanız konusunda yardımcı olduktan sonra hazırladığınız evrakları sizden alıp, Almanya İzmir Başkonsolosluğu, Almanya İstanbul Başkonsolosluğu ya da Almanya Ankara Büyükelçiliği’ne gönderirler. Eğer bir Türk vatandaşı veya Almanya harici bir üçüncü ülke vatandaşıysanız, vize merkezleri ile iletişime geçip randevu talep edebilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu Antalya Adres ve Telefon Bilgileri

Almanya Konsolosluğu Antalya birimine adresinden ulaşabilir, telefon numaraları üzerinden iletişime geçebilir veya mail atabilirsiniz. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunan konsolosluk, ulaşım konusunda da oldukça rahat bir konumda bulunuyor. Ancak dediğimiz gibi, eğer vize işlemleri ile ilgili bir işleminiz varsa bu konularla ilgilenmiyorlar. Bu nedenle bu konular hakkında bilgi almak için İzmir Almanya Başkonsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz.

Yapacağınız işlemler hakkında bilgi almak için Almanya Konsolosluğu Antalya telefon numaraları 0242 314 11 01 ve 0242 314 11 02 olarak belirtilmektedir. Mesai saatleri içerisinde bu numaralardan ulaşabilirsiniz. Eğer işleminiz acilse ve mesai saatleri dışına arama yapacaksanız +90-532-283 36 33 (Türkçe) / +90-532-283 36 34 (Almanca) numaraları üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Bu numaralar üzerinden sadece acil işlemler gerçekleştirilmektedir. Vize ve pasaport konuları hakkında bilgi almak için mesai saatlerinde iletişime geçmeye çalışın.

Antalya’da bulunan Almanya Konsolosluğunun açık adresi Çağlayan Mah. Barınaklar Bulv. No: 54, 07235 Antalya‘dır. Eğer Alman vatandaşıysanız, evlilik, belge onaylatma, oturum izni gibi işlemlerinizi konsolosluğun mesai saatleri içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Ulaşım konusunda şehir merkezinden Lara otobüslerine binerek yaklaşık 30 dakika içerisinde konsolosluğa ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Otogar ve Havalimanı’nı kullanarak Antalya’ya geldiyseniz, Lara otobüsleri buradan geçmektedir.

Antalya Almanya konsolosluğu çalışma saatleri; hafta içi perşembe günü hariç tüm günler saat 08.30 ile 12.00 arasında ve perşembe günü 14.00 ile 16.30 arasındadır. Hafta sonları ve resmî tatillerde kapalıdır. Almanya Konsolosluğu Antalya için 2019 tatil günlerini şu şekilde listeleyebiliriz;

 • 01 Ocak – Salı – Yeni Yıl
 • 08 Mart – Cuma – Dünya Kadınlar Günü
 • 19 Nisan – Cuma – Paskalya Cuması
 • 22 Nisan – Pazartesi – Paskalya Pazartesisi
 • 01 Mayıs – Çarşamba – Emek ve Dayanışma Günü
 • 30 Mayıs – Perşembe – Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
 • 04 Haziran – Perşembe – Ramazan Bayramı
 • 10 Haziran – Pazartesi – Küçük Paskalya
 • 11 Ağustos – Pazar – Kurban Bayramı
 • 03 Ekim – Perşembe – Alman Milli Günü
 • 29 Ekim – Salı – Cumhuriyet Bayramı
 • 24 Aralık – Salı – Noel Arifesi
 • 25 Aralık – Çarşamba – 1. Noel Bayramı Günü
 • 26 Aralık – Perşembe – 2. Noel Bayramı Günü
 • 31 Aralık – Salı – Yılbaşı

Almanya Konsolosluğu Antalya Görev Bölgesi

Antalya Alman konsolosluğu oldukça küçük bir bölgeye hizmet vermektedir. Konsolosluğun görev bölgesi aşağıdaki illerimizi kapsamaktadır;

 • Antalya
 • Burdur
 • Isparta

Eğer yukarıdaki bölgelerden birinde ikamet eden Türkiye veya Almanya Cumhuriyeti vatandaşıysanız, Antalya Almanya Konsolosluğu üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdakilerden harici bir il ya da bölgede oturuyorsanız bölgenize hangi konsolosluğun baktığını araştırabilirsiniz. Eğer bölgenize bakan bir konsolosluk bulunmuyorsa Almanya Başkonsolosluğu İzmir, Almanya Başkonsolosluğu İstanbul veya Almanya Büyükelçiliği Ankara işlemlerinizi halledebileceğiniz kurumlardır.

Antalya’da Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türk vatandaşları için Almanya Konsolosluğu Antalya şubesi vize konusunda herhangi bir yardımda bulunmuyor. Ancak konsolosluğun anlaşmalı olduğu resmi vize kurumu iDATA ve diğer vize merkezleri üzerinden gerekli evraklarla birlikte başvuruda bulunabiliyorsunuz. Almanya, tıpkı diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeler gibi Schengen vizesi ile turist almaktadır. Eğer turistik ve gezi amaçlı seyahat, akraba ziyareti, transit geçiş veya iş seyahati gibi durumlardan dolayı vize almak istiyorsanız toplamda 90 gün süren schengen vizesinden yararlanabilirsiniz.

90 günü aşacak seyahatleriniz, aile birleşimi, sözleşmeli işçilik, üniversite veya dil eğitimi gibi bir amaçla yapacağınız başvurularda ulusal vize almanız gerekmektedir. Bu durumda öncelikle vize merkezleri ile iletişime geçerek hangi durumda ne tür evrakların gerekli olduğu hakkına bilgi almanız gerekmektedir. Sonrasında bu kuruluşlar sizlere gerekli belgeler hakkında detaylı bilgiyi verip, bir randevu oluşturacaktır. Eğer evraklarınızı randevu vaktinde tam olarak getirebilirseniz, işleminiz İzmir Almanya Başkonsolosluğuna gönderilecek ve sonrasında karara bağlanacaktır.

Vize başvuruları seyahat tarihinden en az 3 ay öncesinden yapılmak zorundadır. Bayram dönemlerinde bu duruma dikkat etmeye özen gösterin. Çok yoğun olan dönemlerde, geç başvurup geri dönüş alamayabilirsiniz. Almanya vize başvurusu için gereken evraklar, gidiş amacınıza göre değişiklik gösterse de bazı standart evrakları gidiş amacınız fark etmeksizin bulundurmanız gerekiyor. Vize için gereken standart evraklar şu şekilde karşımıza çıkıyor;

 • Pasaport: En az iki boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzu yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Ayrıca vize bitiş tarihinizden en az 3 ay sonrasına kadar geçerlilik süresi olmalıdır.
 • Başvuru formu: Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak, imzalamanız gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hiçbir oynama yapılmamış, arka fonu beyaz ve 6 aydan eski olmayan 35×45 mm boyunda ve yüzünüzü kapatacak herhangi bir aksesuar bulunmayan bir şekilde çekilmiş 1 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Transit geçiş vizesi harici herkes en az 30.000 euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan bir sağlık sigortası yaptırmalıdır. Sağlık sigortasının tarihleri seyahat edeceğiniz başlangıç tarihinden 1 gün öncesi ve bitiş tarihinden 1 gün sonrası olacak şekilde yaptırılmalıdır.
 • Vize harcı: Vize için ödemeniz gereken tutar, anlaştığınız vize merkezine göre değişiklik göstermektedir. Yatırdığınız ücretin dekontunu da belgelerinizin arasına koyabilirsiniz.
Menü