Almanya’da Erasmus

Almanya vizesi işlemleri nasıl yapılır?

Yurt dışında eğitim ve yaşama imkânı birçok öğrenci için maddiyat açısından oldukça zorlayıcıdır. Kur farkları, kalacak yer ve çalışma imkânı olmaması ihtimali gibi birçok nedenden ötürü öğrenciler yurt dışı hayallerinden vazgeçebilirler. Bu sebeple burs imkânı sağlayan Erasmus programları, öğrencilerin yurt dışı tecrübesi kazanma, farklı kültürler tanıma ve dünyayı keşfetmesine olanak tanır. Bu programlar sayesinde kendini geliştirme fırsatı yakalayacak öğrenciler için pek çok ülkede Erasmus yapma şansı mevcuttur. Almanya’da Erasmus için gözde ülkelerden bir tanesi olarak özellikle mühendislik öğrencilerinin tercih sebebidir.

Almanya’da Erasmus İmkânı Nedir?

Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da Erasmus da gerekli koşullar yerine getirilip yeterlilik sağlandığında hayal değildir. Erasmus programları dönemlik ve yıllık olarak değişiklik göstermektedir. Bu sizin tercihinize ve size tanınan imkanlara bağlıdır. Eğitim konusunda oldukça gelişmiş olan Almanya pek çok üniversitesi ve kaliteli eğitim standartlarıyla tüm dünyadan öğrenci kabul etmektedir.

Almanya Öğrenci Bursu Ne Kadar?

Almanya’da Erasmus şansını elde ettiğinizde sizi düşündürecek ilk şey maddiyat olabilir. Ailenizin gelir durumu ya da öğrenci olmanız nedeniyle karşılayamayacağınızı düşündüğünüz masraflar için Erasmus bursları kurtarıcınız olabilir. Almanya’ya gitmek için hak kazandıysanız alacağınız burs miktarını üniversiteniz ya da yetkili kurumlara danışarak öğrenebilirsiniz. Bu hibe başarısız olmanız halinde geri alınacaktır.

Erasmus İçin Gerekli Belgeler

Üniversiteniz bünyesinde yurt dışında öğrenim görmek için yapılan sınavlardan başarı sağladıysanız ve Erasmusa gitmeye hak kazandıysanız hazırlamanız gereken bazı belgeler vardır. Bunlar eğitim göreceğiniz üniversitede alınacak derslerin denkliği, vize ve pasaport işlemleri için gerekli belgelerdir. Almanya’da Erasmus için bu belgeleri hazırlayıp ilgili birim ve kurumlara teslim etmeniz gerekmektedir.

Erasmus Şartları Nelerdir

Erasmus kazanmak ve Erasmus programlarına dahil olmak için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikli olarak üniversite aracılığı ile Erasmusa gitmek istiyor iseniz yapmanız gereken üniversitenizin sınavına başvurmak ya da kabul gören diğer dil sınavlarından yeterli puanı almaktır. Fakat bu ilk aşamadır bununla birlikte ortalamanızın en az 2.20 olması da gerekmektedir. Bu iki şartı karşılayan ve gerekli puanı alan herkes kontenjan dahilinde programa katılabilir.

Kimler Erasmus Yapabilir

Üniversite okuyan ya da bitirip staj yapmak isteyen herhangi bir yüksek öğretim kurumu bünyasinde örgün öğrenimine devam eden ya da bitirmiş herkes; taban diploma notuna sahip olduğu ve istenilen puanı aldığı sürece Erasmus yapabilir. Almanya’da Erasmus için de benzer şartlar aranmaktadır.

Almanya’da Okumak ve Üniversite Hayatı

Sizler de Almanya’da öğrenim görmek ve bu şehrin güzelliklerini tanımak istiyorsanız bu şansı kaçırmamalısınız. Almanya’da okumak, eğitim seviyesinin yüksekliği ve eğitim kalitesi sayesinde ilerleyen hayatınızda size büyük artılar kazandıracaktır. Üniversite hayatınızda farklı bir kültürü tanımak ve dünyayı gezmek gibi fırsatlara kapı açmaya ve Almanya’da güzel dostluklar kurmaya hazır olun.

Leave a Reply