Almanya Federal Hükümeti tarafından kabul edilen Yeni Göç Yasası tam olarak 1 Mart 2021 yılında yürürlüğe girmiştir. Bunun üzerine nitelikli uzmanlara dair iş vizesinin önü açılmış ve T.C. vatandaşları avantajlı hale gelmiştir. Nitekim Almanya yeni göç yasası daha çok iş alanında ülkeyi tercih edecek vatandaşların takibi altındadır.

Almanya Göç Yasası Ne Zaman Kadar?

Yürürlüğe 1 Mart 2021 yılında giren Almanya Yeni Göç Yasası Avrupa Birliği ülkelerini kapsamaz. Bu birlik dışında kalan nitelikli uzmanlara dair iş planlarına yer verilir. Planlama için:

 • Meslekler açıklanmış ve şartlara uygun olanlar vize başvurularına geçmeleri esas alınmıştır.
 • İş arama vizesi olarak belirtilir ve 6 aylık süreyi kapsar.

Almanya iş arama vizesi sahibi olmak isteyenlerin Yeni Göç Yasası üzerinden belirtilen şartlara uymaları gerekir. Ancak bunun üzerine 6 aylık vizeden faydalanmalarına izin verilir.

Almanya Hangi Meslekleri Kabul Ediyor?

Almanya Yeni Göç Yasası ile şartları değerlendirmek ve aranılan mesleklere değinmek zor değil. Bunun üzerine ülkenin ihtiyacı olan meslek gruplarını ele alabilir ve vize taleplerinizi iletmeye başlayabilirsiniz.

Nitelikli uzmanlık içeren yazılım geliştirme ve programcıların kabul gördüğünü belirtmek gerek. Ardından elektrik alanında uzman olan T.C. vatandaşlarına da vize verilir. Elektronik mühendisi ile teknisyen bunlar arasında gösterilir.

Almanya iş meslekleri olarak:

 • Tıbbi alanda sık sık hasta bakıcı ile hemşire alımları gerçekleşir.
 • İktisat ile işletmeci için de iş ilanlarının üzerinde durulur.

Almanya’da Çalışmak İçin Almanca Şart Mı?

Almanya Yeni Göç Yasası kapsamında dil şartının da üzerinde durulmuştur. Meslek gruplarına bağlı olarak ayrı dil seviyelerine yer verilmiştir. Söz konusu nitelikli uzmanlar olduğu zaman şirketlerin aradığı dil seviyesi çoğu zaman B1 ile B2 oluyor.

Almanya dil şartı olarak bazı meslek gruplarında C1 seviyesi de ele alınır. Görüldüğü üzere dil şartının üzerinde durulur ve uygun olan T.C. vatandaşlarının vizeden faydalanmaları esas alınır. Hatta dil kadar diploma denkliği dahi dikkate alınan hususlardan bir tanesidir.

Almanya’da Çalışmak İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

Aranılan şartların başında gelen dil seviyesi oluyor. Yine Almanya Yeni Göç Yasası üzerinden de dil seviyesine dair açıklamalara yer verilmiştir. Bu anlamda iş arama vizesine sahip olmak isteyenlerin:

 • Kurslar ve sınavlar neticesinde dil seviyesi değerlendirmeye alınır.
 • Yabancı diplomaların Almanya denkliğine sahip olup olmaması incelenir.

Görüldüğü üzere hem dil yeterliliği hem de eğitim başı çeken şartlar oluyor.

Ancak bunun için oturum ya da Almanya çalışma izni için başvurulara geçebilir ve olumlu yönde sonuç olabilirsiniz. Nitekim vizelere belirtilen şartlara sahip olan T.C. vatandaşlarının olumlu yanıt almaları kaçınılmaz olacaktır.

Almanya İşçi Alımı 2021 Hangi Meslekler

Söz konusu Almanya Yeni Göç Yasası olduğu zaman vatandaşların önceliği aranılan meslekleri öğrenmek oluyor. 2021 yılında sık sık ilanlarda yer edinen mesleklere yönelenler sayıca fazla.

2021 yılının öne çıkan meslekleri arasında aşçılık yerini almıştır. Ardından gelen inşaat işçisi ile hemşireleri de göz ardı etmemek gerekir. Hatta hem yaşlı hem de çocuk bakıcılarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Elektronik alanda teknisyen ihtiyacı her geçen gün çığ gibi büyüyor. Bir de gastronomi uzmanlarına dair sıklıkla ilanlara yer veriliyor. Tüm mesleklere dair lisans ile dil şartları paylaşılıyor. Geriye T.C. vatandaşlarının vize başvurularına geçmeleri kalıyor. Neyse ki tüm bu şartlar da Almanya Yeni Göç Yasası bünyesinde paylaşılıyor.

Almanya’da Hangi Mühendislik

Mühendislik alanında uzman olan T.C. vatandaşlarının şansı bir hayli yüksek. Çünkü Almanya Yeni Göç Yasası üzerinden sıralanan meslekler arasında mühendislikte mevcut durumda. Branşları olarak:

 • Bilgisayar ile makine mühendisliklerine olan ihtiyaç bir hayli fazla.
 • Elektrik Elektronik Mühendisliği de bunlar arasında yerini almıştır.

Almanya mühendislik alanında dil şartının üzerinde durmaz. Ancak öncesinde lisans eğitiminin tamamlanması istenir ve diplomalar ile denklik değerlendirilir. Belirtilen şartlara göre mühendislik alanında başvurulara geçilebilir.

Almanya Vizesi Kimler İçin Kalktı?

Almanya Yeni Göç Yasası ile pasaport şartları da ele alınmış ve uygun olanların bize taleplerinde bulunmaları istenmiştir. Bu anlamda Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinin vizede tabi tutulduğu ve başvurularını iletmeleri gerektiği belirtilir.

Sadece bordo pasaporta ilişkin şartlar sıralanmıyor. Ardından gelenler:

 • Hususi, Diplomatik ve Hizmet pasaportlarına dair muafiyet anlaşmaları bulunuyor.
 • 180 günde 90 gün sınırına uygun olarak vizesiz giriş yapmalarına izin veriliyor.

Ancak söz konusu çalışma durumunun 90 günden fazla olması halinde çalışma izni zorunlu koşulur. Yeni yasaya uygun olan vatandaşların başvurularını iletmeleri beklenir. Hatta belirtilen mesleklere uygun olup olmamaları dahi değerlendirilir ve bunun üzerine alım gerçekleşir.

Almanya İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş başvurularına dair öncelikle yaş sınırları açıklanmıştır. 25 – 45 yaş aralığı üzerinden başvurulara geçilmesi isteniyor. Almanya Yeni Göç Yasası üzerinden de yaş aralıklarına yer verilir ve ardından şartlar gelir.

İlk etapta öğrencilerin başvurularına onay verilmez. Bunun gibi sabıka kaydında yüz kızartıcı suç bulunan T.C. vatandaşlarının da kabul edilmediği belirtilir. Şartlara uygun olanlar:

 • Çalışma izni için öncelikle başvuru formunu açmanız ve bilgilerinizi sıralamanız gerekir.
 • Eğitim, mesleki geçmiş ve özlük belgelerinin hazırlanması istenir.

Aynı zamanda iş teklifi söz konusu ise davetiyelere yer verilir. Hatta vizeye ilişkin davetiyelerin gönderilmesi işlemleri hızlandırır ve vizenin daha kısa sürede sonuçlanmasını mümkün kılar.

Almanya İşçi Alımı Hangi Sektörler

Almanya işçi alımı için her sene ilanlara yer verir ve alım için geçerli olan sayısı belirtir. Bu detaylar üzerine belli başlı sektörlerin üzerinde durulduğu görülür. Her sene yaygın bir şekilde:

 • Aşçılık ile gastronomi için iş ilanlarına yer verildiği görülür.
 • İnşaat işçisi ile hemşirelere de yoğun bir ilgi olduğu görülür.

Ardından IT teknisyenleri de bu listede yer alır. Teknisyen ile mühendislik sektöründe ciddi bir açığa sahiptir. Bu açığı kapatmak adına Yeni Göç Yasası üzerinden alımlara yer verilir. Başvuruları da lisans mezuniyetine ve dil yeterliliğine bağlı olarak değerlendirmeye alır.