Almanya anayasası kapsamında vatandaşlık kriterleri açıklanmış ve sadece uygun olanların başvurulara geçmeleri istenmiştir. Almanya vatandaşlık işlemleri öncesinde şartları değerlendirmek, belgeleri toplamak ve başvuru merkezleri ile iletişime geçmek esas alınmaktadır.

Almanya’dan Nasıl Vatandaşlık Alınır?

Almanya vatandaşlık adına ilk etapta mevcut kan bağı ya da soylar değerlendirilir. Bu şekilde vatandaşlık başvurularını ileten ve sonuca bağlı olarak ülkeye yerleşenler sayıca fazla. Ardından Almanya vatandaşlık işlemleri adına:

 • En az 8 yıl kadar ülkede kalan vatandaşların talepleri alınır.
 • Talepler için dilekçe formu hazırlanır ve şahsi bilgilerin her biri sıralanır.

Vatandaşlık Dairesi üzerinden alınan forma tüm talep edilen bilgileri girmeniz istenir. Hatta şahsi bilgilerin ardından vatandaşlık şartlarına uygun olduğunuzu dahi beyan ederek imza atmalısınız.

Almanya Vatandaşlık Kaç Yılda Alınır?

Almanya vatandaşlık şartları olarak ilk etapta kalma süresinin üzerinde durulur. Şöyle ki vatandaşlık hakkında faydalanmak isteyenlerin ülkede en az 8 sene olacak şekilde ikamet etmesinin üzerinde durulur.

Almanya vatandaşlık işlemleri için 60 yaşında kadar olanlar için 8 sene devreye girer. Söz konusu 60 ve üzerinde olanlar için de bu süre en az 12 sene olarak belirtilir. Geriye ikamet süresini dolduranların başvurularını iletmeleri ve sonuca bağlı olarak ülkeye yerleşmeleri kalır.

Almanya Vatandaşı Olmak İçin Ne Kadar Yatırım Yapmak Lazım?

Merak edenlerin dikkate aldığı bir diğer husus yatırımlar oluyor. Nitekim bazı ülkeler istihdam ya da gayrimenkul yatırımları üzerine de vatandaşlık hakkından faydalanmanızı mümkün kılar. Almanya vatandaşlık işlemleri için de:

 • En az 250 bin Euro olan tutarın üzerinde durulur ve yatırımlarınız beklenir.
 • Yatırım ile istihdam yaratan kişilerin şansı daha yüksek görülür.

Belirtilen tutara uygun bir şekilde yatırım işlemlerine başvuranlar vatandaşlık talebinde bulunur. Aynı zamanda T.C. vatandaşlarının toplumu uyumu ve dil düzeyi gibi çeşitli şartlara göz atılır. Uygun olanların vatandaşlık taleplerine kısa süre içerisinde yanıt verilir.

Almanya Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

İstisnai bir durum olsa da Almanya çifte vatandaşlık işlemlerine karşılık veren ülkelerden bir tanesidir. Bunun için tekrardan şartlara uygun olup olmamanız değerlendirilir. İlk etapta doğum ile vatandaşlık hakkı öne sürülür.

Annenin veya babanın Alman vatandaşlı olması halinde çocuğun çifte vatandaşlık hakkında faydalanmasına izin verilir. Yurtdışında ikamet eden Alman ailelerin çocuklarına da çifte vatandaşlık verilebilir.

Bunun ardından Almanya vatandaşlık işlemleri adına:

 • Ülkede 8 sene kadar yaşamak vatandaşlığa geçilmesini mümkün kılar.
 • AB ile İsviçre vatandaşlarının da çifte vatandaşlık taleplerine karşılık verilir.

Alman Vatandaşı Olmak İçin Kaç Yıl Evli Kalmak Gerekli?

Almanya vatandaşlık işlemleri öncesinde merak edilen bir diğer husus evlilik yolu ile başvurular oluyor. Süresiz oturma iznine sahip olmak isteyenler bu yolu da değerlendirmeye alıyor. Şöyle ki:

 • Ülkede en az 5 yıl süreyle evli olarak kalmak aranılan şartlardan bir tanesidir.
 • Eşlerden birinin 60 ay kadar sigortalı olarak çalışması da ele alınır.

Söz konusu eşlerden bir tanesi mavi karta sahip ise süre 3 yıla kadar iner. Almanya Vatandaşlık İşlemleri sonuç olarak belirtilen şartlara uygun olan vatandaşların talepleri üzerine ülkede kalmaları esas alınmakta.

Kimler Alman Vatandaşı Olabilir?

Alman vatandaşı olmak isteyenlere birden fazla şart sıralanmış ve uygun olanların başvuruları değerlendirmeye alınmıştır. Kimler Almanya vatandaşlık işlemleri için harekete geçebilir sorgulayanlara 1 Ocak 2000 yılında resmi olarak kabul edilen mevzuat belirtilir.

Mevzuata göre anne – babaların Almanya doğumlu olan çocukları Almanya vatandaşlığı başvurularında bulunabilir. Ardından yasal olarak ülkede ikamet edenlerin bu alanda hakkı bulunuyor. Minimum 3 yıl süresiz oturma iznine sahip olmakta da işlemleri hızlandırır. Son olarak en az 8 sene kadar ülkede ikamet etmek aranılan şartlar arasındadır.

Türk Vatandaşlığından Çıkma Ne Kadar Sürer?

Almanya vatandaşlığı işlemleri sırasında merak edilen bir diğer husus vatandaşlıktan çıkma oluyor. Türk vatandaşlarının başvuru belgeleri eksiksiz ve doğru ise süreç hızlı bir şekilde ilerler. Sonuç olarak:

 • Genel Müdürlük bünyesinde vatandaşlık taleplerinin üzerinde durulur.
 • En fazla 3 ay içerisinde sonucun açıklanması esas alınır.

İşlemlere dair belirtilen süreçler zaman zaman farklılık gösterebilir. Özellikle de genel ve yetkili merkezlerin yoğun olduğu süreçlerde zaman uzayabilir. Bir de vatandaşlık başvuruları sırasında iletilen belgelerin eksik ve hatalı olması da sorun teşkil eder.

Çocuğumu Nasıl Alman Vatandaşı Yaparım?

Almanya vatandaşlığı işlemleri adına reşit yaşta olmayan çocuklara dair prosedürler açıklanmıştır. Öncelikle Alman vatandaşlığına dair ülkede bulunan nüfus idarelerine başvurulması gerekir.

Sadece nüfus idareleri değil aynı zamanda ülkenin dış temsilcilikleri de başvuruları değerlendirmeye alır. Neticesinde çocuğun doğum kütüğü ele alınır ve kaydedilmesi sağlanır. Üstelik bilgilerin kaydedilmesi halinde önce vatandaşlık ardından da Alman pasaportu sahibi olması esas alınır.

Alman Vatandaşı Nasıl Olunur Evlilik?

Söz konusu evlilik birliği ile Alman vatandaşı olmak ise uluslararası evlilik cüzdanını ibraz etmeniz önem arz eder. Hatta Almanya vatandaşlığı işlemleri sırasında eşlerinde kimlik belgelerine de ihtiyaç duyulur. Belgelerin öncesinde:

 • Geçimin sağlanacak kadar maddi duruma sahip olduğunuzu beyan etmelisiniz.
 • 5 yıllık süreçte eşlerden birinin sigortalı olup olmaması değerlendirilir.

Evliliğin süresi ise minimum 2 yıl olarak ele alınır. 2 seneden az olan evlilik üzerine vatandaşlık taleplerinize olumlu yönde yanıt alamazsınız. Görüldüğü üzere evlilik süresi, sigortalar ve finansal durum değerlendirmeye alınır. Uygun olanların 2 senenin sonunda vatandaşlık taleplerini iletmeleri beklenir.

Almanya’da Süresiz Oturum Nasıl Alınır 2020?

Almanya Vatandaşlık İşlemleri; Almanya oturum izni için 2020 ile 2021 yıllarında aynı prosedürlerin üzerinde durulmuştur. İlk etapta AB Mavi Kart sahibi olanlar için 33 ay ikamet süresi belirtilir ve uygun olanların talepleri değerlendirilir.

Ülkede uygun bir işe sahip olmak ve en az 33 ay kadar sigortalı olarak çalışmak aranılan şartlar arasında. Ardından gelen dil seviyeleri de ele alınmakta. Meslek gruplarına göre bu seviye A1 ya da B1 olarak belirtilir, uygun olanlar oturum izninden faydalanabilir. Son olarak lisans düzeyiniz ve diplomalarınız da göz önünde bulundurulur.