Yüksek eğitim olanaklarına sahip olan Almanya yüzlerce lisans kurumuna ev sahipliği yapar. Toplamda 376 üniversitesi ile Avrupa ülkelerinin arasında adını duyurmayı başarmıştır. Hatta Almanya üniversite eğitimi kadar sanat kolejlerinden kurslara kadar çeşitli olanaklara ev sahipliği yapmaktadır.

Almanya’da Üniversite Kaç Yıl?

Yüksek eğitim imkanları ile adını duyuran Almanya her sene binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Almanya üniversite eğitimi nasıl sorgulayanlar tercihini ülkenin eğitim kurumlarından yana yapıyor. Öncesinde eğitim süreçleri olarak:

 • Lisans programlarına ilişkin belirlenen süre 3 sene şeklindedir.
 • Son sınıfta alınan ek dersler ile yüksek lisans üzerinden 3 senenin altına düşebilir.

Son sınıfta ek derslere ve lisans eğitimine yer vermek diplomayı da etkiler. Nitekim sadece lisans değil aynı zamanda yüksek lisans diplomalarına sahip olmanız esas alınır.

Açık Lise Mezunu Almanya’da Üniversite Okuyabilir Mi?

Ülkemizden Almanya’ya okumaya gidecek olan öğrencilerin belli başlı şartlara uygun olmaları istenir. Örneğin ilk etapta örgün öğretim belgelerinin üzerinde durulur. Yani örgün öğretimden mezun olmayanların Almanya üniversite eğitimi almalarına izin verilmez.

Söz konusu açık lise ise yine başvurulara geçenler olumlu yönde sonuç alamaz. Nitekim açık öğretim ile liseden mezun olan öğrencilerin Almanya üniversitelerine başvuru yapmalarına izin verilmez. Almanya üniversiteleri sadece örgün eğitimin üzerinde durmaktadır.

Almanya’da Üniversiteye Nasıl Giriliyor?

Almanya üniversite eğitimi görmek isteyen T.C. vatandaşlarından belli başlı evrakları talep eder ve her birinin eksiksiz olarak paylaşılması istenir. Bunlar:

 • Mezun olduğunuza dair eğitim kurumundan lise diploması almanız gerekir.
 • ÖSYM merkezli giriş yeterlilik belgelerinin ibrazı talep edilir.
 • Üniversite adına niyet mektubunun hazırlanması da önem arz eder.

Ardından söz konusu öğrenci ve eğitim alanları olduğu için pasaport talep edilir. Geçerlilik süresi uzun olan pasaportlara ihtiyaç duyulur ve arkasından biyometrik fotoğraflar gelir. Hatta Almanca veya İngilizce dil yeterliliğine sahip olup olmamanız da belgeler dahilinde ele alınır. Almanya öğrencileri arasına katılmak isteyenlerin dil yeterliliğine ile başvurularını iletmeleri istenir.

Almanya’da Mühendislik Eğitimi Kaç Yıl?

Almanya’da mühendislik alanında istihdam sıklıkla yaratılır ve eksiklik üzerine yurtdışından alım gerçekleşir. Hatta Mavi Kart taleplerine dair mühendislik sıklıkla ele alınır.

Söz konusu Almanya üniversite eğitimi olduğu zaman mühendislik alanında tercihinizi yapabilirsiniz. Öncelikle eğitim süresinin ülkemizde olduğu gibi 4 seneden ibaret olmadığı belirtilir. 3 sene olacak şekilde mühendislik eğitimi görür ve bu süreyi yüksek lisans ile kısaltabilirsiniz.

Son senede alınan yüksek lisansa karşı 3 senenin altında eğitim sürecine yer verilebilir.

Almanya’da Üniversite Kaç Para?

Almanya üniversite eğitimi olarak sadece bölümler ile sürenin üzerinde durulmuyor. Tüm bu detayların ardından eğitim ücretleri de merak konusu haline gelmiştir. Üniversite ödemeleri olarak:

 • Senelik harç ödemeleri son derece makul tutarlardan paylaşılır.
 • Ortalama 200 ile 500 Euro aralığında harç ödemelerine geçilmesi istenir.

Söz konusu özel üniversiteler olduğu zaman bu ödemelerin artış gösterdiğini unutmamak gerek. Görüldüğü üzere eğitim kurumlarına kadar ücret değişir ve gerek dönemlik gerekse senelik olacak şekilde ödemenin yapılması istenir.

Almanya’da Üniversite Okumak İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

Türkiye’den öğrencilerin dikkate aldığı bir diğer husus puan sistemi oluyor. Almanya üniversite eğitimi için puanlar değerlendirilir ve başvuru gerçekleşir. Bunun için lisans not ortalamasının üzerinde duruluyor. Asgari olarak 2,70 değerine yer veriliyor.

Lisans not ortalamasının 2,70’den az olması halinde şartlı kabulden faydalanabilirsiniz. Ancak şartlı vize işlemlerinin çoğu zaman ret yanıtı aldığını belirtmek gerek. Vize reddine maruz kalmamak adına şartlara uygun olmanız ve başvurularınızı iletmeniz en doğrusu olacaktır.

Almanya’da Üniversite Sınavı Var Mı?

Almanya üniversite eğitimi adına lise mezuniyeti ve not ortalamalarının üzerinde durulur. Bunun gibi ülkede de belli başlı şartlara yer verilir ve sınavlardan alınan nota karşı eğitim görülür. Almanya üniversite sınavı olarak:

 • Akademik dil yeterliliğine dair sınavların yapılması esas alınır.
 • TestAS bünyesinde alınan puana karşılık yeterli olup olmamanız değerlendirilir.

Aynı zamanda TestDaf İLE DHS sınavları da yetkili birimler üzerinden gerçekleşir. Neticesinde alınan puana karşı eğitime uygun olup olmamanız değerlendirilir ve üniversiteye alınması sağlanır.

Almanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Söz konusu Almanya üniversite eğitimi sırasında öğrenciler çalışma hakkından da faydalanabilir. Geçimini bu şekilde sağlayacak olan vatandaşlar ülkedeki iş ilanlarını değerlendirmeye alabilir. Özellikle de öğrencilere dair part – time iş olanaklarına ilgi bir hayli fazla.

Çalışma izni 6 aydan uzun olan kalma süresine dair ele alınır. Ulusal Vize prosedürleri olarak ülkede kalınacak gün sayısının üzerinde durulur. Neticesinde belgelerinizi hazırlar ve Konsolosluk bünyesinde başvurulara geçersiniz. D vizesi adına da hem dil yeterliliği hem de eğitim şartları dikkate alınır.

Almanya’da Hangi Mühendislik Okunmalı?

Almanya üniversite eğitimi olarak en çok mühendislik bölümleri tercih ediliyor. Çünkü ülkenin bu alanda yetersiz olduğu bilinir ve iş ilanlarının sayıca fazla olduğu görülür. Neticesinde mühendislik adına:

 • Ekonomi, endüstri ve bilgisayar mühendisliklerine sık sık yönelme gerçekleşir.
 • Makine ile elektrik / elektronik mühendislikleri de talep görür.

Almanya mühendislik olarak Otomotiv sektörünün de üzerinde duruluyor. Ardından gelenler ise uçak ile çevre mühendisliği oluyor. Sonuç olarak tüm bu alanlara dair 3 yıllık eğitim sürecine yer verilir ve mezun olanların istihdam sağlaması kolay hale gelir.

Almanya’da Tıp Nasıl Okunur?

Sadece mühendislik değil tıp alanında da ciddi bir istihdam sağlanmakta. Bunun için Almanya tıp eğitimi merak konusu haline gelmiştir ve yurtdışından binlerce öğrencinin dikkatini çekmiştir.

Ülkemizden öğrencilerin tıp eğitimine dair önceliği ÖSYM sınavlarına başvurmak ve geçerli bir nota sahip olmak olmalıdır. Tıpla alakalı herhangi bir bölüme yerleştirilmeleri dikkate alınır. Bunun üzerine:

 • Sadece yerleşmiş olan öğrencilerin başvurularını iletmeleri istenir.
 • Almanya üniversiteleri dil yeterliliği üzerine alım gerçekleştirir.

Görüldüğü üzere öncelik ülkemizdeki üniversite sınavlarından geçerli notu almanız olacaktır. Ardından yerleşmiş olan öğrencilerin başvuruları değerlendirilir. Eczacılık veya diş hekimliği gibi tüm tıp alanlarının üzerinde durulur.