Almanya turistik vize almak isteyen kişilerin Schengen vize türü üzerinden başvuru adımlarını tamamlaması talep edilmektedir. 90 günden az kalacak olan kişilerin alacakları Schengen vizesi ile Schengen ortak vize programına dahil olan diğer ülkelere de kolaylıkla giriş çıkış yapması mümkün olacaktır. Bu şekilde her giriş yapacağınız ülkeden ayrıca bir vize başvuru adımı tamamlamanıza gerek kalmayacaktır.

Almanya Turistik Vize Veriyor Mu?

Almanya turistik vize talep adımlarını yanıtlasa da ilerleyen haftalarda aktif olarak vize kullanarak ülkeye giriş yapılmasına izin verileceği tahmin edilmektedir. Pandemi koşulları sebebi ile ülkeye giriş çıkış adımlarında sadece oturum izni olan kişilere ya da Alman vatandaşlarına imkan tanınmaktadır.

Vize talep adımlarına dair bir sorun meydana gelmemesi için tüm önlemler alınarak hizmet veren profesyonel firmalardan da yardım alma hakkınız bulunmaktadır. Profesyonel firmalardan yardım alarak belgelerin derlenmesinden başvurunun iletilmesine kadar tüm aşamaların sorumluluğunu devredebilirsiniz.

Ayrıca başvurunun ne durumda olduğuna dair size bilgiler eksiksiz biçimde sunulacaktır.

Almanya Turist Vizesi Kaç Gün?

Almanya turistik vize işlemleri sonrasında yaklaşık olarak 4 hafta içerisinde tarafınıza onayınız bildirilecektir. Turist vizesi kapsamında pandemi öncesi onaylar çok daha hızlı bir biçimde iletilmekteydi. Fakat pandeminin getirdiği esnek çalışma sistemi sebebi ile işlemlerde bir yavaşlama olduğunun da belirtilmesi gerekir. Turist vizesi alma adımlarında şu detaylara da dikkat edilmelidir;

  • Turistik vize almak isteyen kişilerin ülkeye giriş çıkış yapacakları uçak biletlerine dair eksiksiz bir biçimde bilgi sunmaları gerekmektedir. giriş çıkış yapılacak uçak biletlerinin nüshalarının yanı sıra seyahat sigortasının da detaylıca iletilmesi gerekir.
  • Ülkede hangi otelde kalacağınıza dair bir rezervasyon belgesi de talep edilecektir.

Almanya turistik vize alım adımlarında belgelerde bir eksiklik meydana geldiği zaman bu durumun direkt olarak kişinin sorumluluğunda olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekir. Başvuru formunda eksiklik olması ya da istenen belgelerin gönderilmemesi vize ret yanıtı için yeterli bir kıstastır.

Almanya Turist Vizesi İçin Ne Gerekli?

Almanya turistik vize alma adımlarında bireysel hesap özetiniz de talep edilecektir. Ülkeye giren kişilerin maddi ihtiyaçlarını hangi kaynak üzerinden tamamlayacaklarına dair bilgi alınması temel prensiplerden biri olarak kabul edilmektedir.

Turist vizesi almak isteyen kişilerin C türü vizeye başvuru yapmaları gerekir. Bu aşamada başvuru formunda iletişim numaralarınızdan kimlik bilgilerinize kadar detaylı şekilde veri sunmanız istenecektir.

Son dönemlerde ülkede meydana gelen güvenlik sorunları sebebi ile ülkeye girecek olan yabancıların detaylı araştırmalardan ve incelemelerden geçirilmesi ana kıstas olarak belirlenmiştir.

Turistik vize başvuru adımlarınızın hemen sonrasında size bir referans numarası da sunulacaktır. Bu referans numarası aracılığı ile vize başvuru adımınızın ne durumda olduğuna ilişkin bilgi alabilir ve takip edebilirsiniz. Aracı kurumlar ile vize başvurusunu yapan kişilerin tüm bilgilendirmeleri bizzat yetkilendirdikleri firma tarafından iletilecektir.

Şu An Almanya’ya Vize Var Mı?

Almanya turistik vize başvurularını yapsanız dahi şuanda ülkeye aktif giriş yapılmasına imkan verilmemektedir. İlerleyen haftalarda aşı pasaportu olan kişilerin ülkeye kabul edilmesine karar verilmiştir. Bu konuda resmi açıklamaları takip edebilmek için konsolosluğun vermiş olduğu bilgilere göz atmanız yeterli olacaktır.

Vize başvurularınızın nasıl yapılacağı ve pandemi sebebi ile uygulanan politikaların sınırlandırmaların nasıl ilerlediğine dair Dışişleri bakanlığından da gerekli olan tüm bilgileri almanıza imkan tanınacaktır.

Türk Vatandaşı Almanya’ya Nasıl Gider?

Almanya turistik vize alarak ülkeye rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. vize alma adımlarında kalacağınız otel ve rezervasyon bilgilerinin yanı sıra davetiye de kullanabilirsiniz. Alman vatandaşı bir yakınınız tarafından gönderilen davetiye ülkede vize alma işlemlerini daha kolay şekilde yerine getirmenizi mümkün kılmıştır.

Almanya turistik vize başvuru adımlarında özel bir etkinliğe katılım sağlayacaksanız bu etkinliğin bilet bilgilerini vizeye eklemeniz de önemlidir. Kültür sanat aktivitelerinin desteklenmesi konusunda Almanya en hassas olan ülkeler arasında yer almaktadır.

Turistik vize başvurusu ile giriş yapan kişilerin ülkede oturum ya da çalışma izni almasına imkan verilmeyecektir. Uzun süre kalmak ve ülkede çalışma faaliyetlerine katılmak isteyen kişilerin D türü vize başvurusu yapması çok daha doğru olacaktır. D türü vize 90 günden uzun kalacak olan kişiler için geçerliliğini korumaktadır. Bu vizeyi almak için bireysel hesap ekstresini sunmanız istenecektir.

Bu ekstre sadece sivillerden değil aynı zamanda öğrencilerden de talep edilir. Ülkeye giriş yapılma adımı sonrasında kişilerin Almanya ekonomisi üzerinde bir yük teşkil edip etmeyeceği en temel kıstastır.

Schengen Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Randevularınızı alarak online sistem ile entegre edilen başvuru adımlarını kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Almanya turistik vize başvuru adımlarının Schengen üzerinden tamamlanması durumunda vizenizi 180 günlük zaman zarfında sadece 90 gün boyunca aktif olarak kullanmanıza imkan verilmektedir. Bu kısa süreli vize başvuru adımlarından sonra Schengen ortak vize programına dahil olan ülkelere giriş aşamasında tekraren vize almanıza da gerek olmayacaktır.

Almanya turistik vize başvuru adımlarında kişilerin ret yanıtı alması durumunda vize harcı için ödemiş oldukları tutarın hesaplarına iade edilmeyeceğinin de ayrıca iletilmesi gerekmektedir. Turistik vize almak isteyen kişilerin yeniden başvuru yapmaları durumunda vize harcını da yeniden ödemeleri gerekecektir.

Bu iade sorunu sadece Almanya’da geçerli değildir. Diğer Avrupa ülkelerinde de ret yanıtı aldığınız zaman harç tutarınız tarafınıza iade edilmeyecektir.