Almanya ticari vize sistemi bir Schengen vizesi olarak tanımlanmaktadır. Bu vize türünde iş görüşmeleri, iş konferanslarına katılım gibi unsurlarda kullanmanıza imkan verilmektedir. İlk ticari vize başvurunuzdan ret yanıtı aldıysanız, bir sonraki vize başvurunuzda olumlu yanıt almak adına alanında uzman olan firmalardan danışmanlık desteği almanız sizin için çok daha verimli olacaktır.

Danışmanlık firmaları gerekli olan belgelerin toplanmasından başlayarak başvuru formunun doldurulmasına kadar her adımda bilgilendirme sunacaktır. Başvurunun her kademesi ile alakalı bilgi almanız da mümkün kılınacaktır.

Almanya’ya Vize Veriliyor Mu?

Almanya ticari vize almak için başvurularınızı sürdürebilirsiniz. Fakat ülkeye giriş çıkışlarda hangi seyahat kısıtlamalarının söz konusu olduğunu yakından takip etmeniz gerekir. Konsolosluk ve Dışişleri duyurular kısmından sürece dair daha detaylı şekilde bilgi alma imkanını kullanabilirsiniz. Pandemi kısıtlamaları olsa dahi özel izni olan kişilerin ülkeye giriş adımında sorun yaşamayacakları düşünülmektedir. Ekonomik aktivitelerin aksamaması adına tedbirler alınmaktadır.

Almanya ticari vize almak isteyen kişilerin ticari, etkinliklere, satın alıma, toplantıya ya da konferansa katılacağını belgelemesi gerekmektedir. Hatta bu konuda bir davetiye mevcutsa davetiyenin de sunulması temel olarak vize onay aşamasının tamamlanması için fırsat sunacaktır.

Ticari vize talep adımlarının sonrasında onay alma adımında sorun çıkmaması için kurumsal firmaların davet mektubu çok önemlidir. Davet mektubunun nasıl hazırlanması gerektiğine dair de aracı kurumlardan destek alabilirsiniz. Hangi etkinliğe katılım için davet edildiğiniz, davetiyenin kim için hazırlandığı, geçerlilik süresi gibi dataların kesinlikle sunulması gerekmektedir.

Ticari Vize Ne Demek?

Almanya ticari vize almak isteyen kişilerin öncelikli olarak maddi durumlarına ilişkin bilgilendirmeleri vize başvuru adımına eklemeleri gerekmektedir. Vize başvuru adımında bireysel hesap özeti talep edilebilmektedir.

  • Ticari bir etkinliğe katılım sağlayacak olan kişilerin kullanmaları gereken davetiyenin kesinlikle antetli bir kağıt üzerinden hazırlanması gerekmektedir. Bunun onaylı olması ancak vizenin geçerli olmasını sağlar.
  • Ticari vize almak için pasaportunuzu da eksiksiz sunmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun en az 1 sene boyunca geçerliliğinin devam eder konumda olması gerekir. Pasaportun güncelliğine ilişkin bir sorun bulunuyorsa, vize başvuru kademelerinin öncesinde, pasaportunuzun yenilenmesi ile alakalı işlemlerinizi yerine getirmeniz çok daha verimli olacaktır.
  • Pasaportun ve diğer tüm evrakların teslim edilmesinin sonrasında başvurunuza dair bir referans numarası sunulacaktır. Bu referans numarası üzerinden başvurunun ne durumda olduğunu kontrol etmeniz mümkün kılınacaktır.

Bu detayların iletilmesinin yanı sıra başvuru formunun da eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekir. Başvuru formunda herhangi bir eksiklik ya da hata olması durumunda vize talebiniz ret yanıtı ile karşılaşabilmektedir.

Almanya Ticari Vize Kaç Gün?

Almanya ticari vize geçerlilik süresi 3 ay ile sınırlıdır. Bunun için özel başvuruda bulunmak isteyen kişilerin daha uzun süre ile ticari vize alması da mümkündür. Alınan vizenin yenileme adımlarının yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Güncelliğin aynı pasaport gibi dikkatle incelenmesi gerekmektedir. Ticari vize alan kişilerin özellikle katılacakları ticari etkinliklerin süresinin de davetiyelerde belirtilmesi gerekir. Buna ek olarak giriş sonrasında nerede kalacağınıza ilişkin de bilgi sunmalısınız.

Ülkeye giriş çıkış bilgileri olarak da değerlendirilen uçak gidiş dönüş biletlerinin de eksiksiz sunulması gerekir.

Almanya’ya Gitmek İçin Ne Evraklar Lazım?

Almanya ticari vize almak isteyen kişilerin pasaportunun güncelliğinden emin olarak sunulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Almanya’ya giriş çıkış detaylarını sunan uçak bilet bilgileri ve otel rezervasyonu da iletilmelidir. Kimlik ve adres verileri sunulmalıdır. Gerektiği durumlarda iletişim kurulması için iletişim bilgileri de istenecektir. Herhangi bir şekilde size ulaşılmaması durumunda davetiye aldığınız bir kurum ya da kişi varsa onunla iletişim kurulacaktır.

Almanya ticari vize almak isteyen kişilerin sicilleri ile alakalı da incelemeler yapacaktır. Ticari sicillerine ilişkin herhangi bir sabıkası olan kişilerin bu vize türünü talep ederek ülkeye giriş yapmasına büyük bir olasılık ile izin verilmeyecektir. Başvurunuzu tamamlamanız sonrasında dahi ret yanıtı ile karşılaşabilirsiniz. Ret yanıtı alan kişilerin başvuruları adına yatırmış oldukları tutarın taraflara iade edilmeyeceğinin de ayrıca belirtilmesi gerekmektedir.

Almanya’ya Gitmek İçin Hesapta Kaç Para Gerekir?

Almanya ticari vize alırken hesabınızda bulunan tutar da incelenecektir. Bu aşamada bireysel hesap özeti talep edilebilir. Kişilerin ülkeye giriş yapmalarının sonrasında masraflarını nasıl karşılayacakları hakkında bilgi alınması bu belgenin talep edilmesinin asıl sebebidir.

Sadece Almanya ticari vize talep eden kişilerden değil turistlerden ve hatta öğrencilerden de istenebilmektedir.

Almanya’da Çalışmak İçin Ne Gerekiyor?

Almanya ticari vize talep adımlarında kişilerin çalışmak için talepte bulunması adına farklı bir prosedür takip etmesi gerekir. Çalışma izni için bir kurumda hangi pozisyondan kabul aldığınıza dair tüm bilgilerin eksiksiz sunulması en temel kıstaslardan biri olacaktır.

Kurumsal bir firmadan hangi koşullar ile hangi pozisyona kabul edildiğinize dair bilgi almak sizin için temel kıstas olacaktır. Daha öncesinde bir Avrupa ülkesinden çalışma izni alan kişilerin Almanya’da çalışma izni alması daha kolay olacaktır.

Çalışma izni ile kişilerin kendi özlük haklarını koruması için de fırsat sunulmaktadır. Çalışma izni olan kişilerin işten çıkarılması durumunda haklarının korunması ve işsizlik maaşı alması gibi fırsatlar da doğacaktır. Fakat bu izni almayan kişilerin özlük haklarının korunmasının yanı sıra bir de tespit edildikleri anda deport edileceklerinin de iletilmesi lazımdır.