Almanya oturum izni iki gruba ayrılır. Bunlardan biri süreli oturum izni ve diğeri ise süresiz oturum iznidir. Süreleri oturum izni belirli birtakım süreye sahiptir ve ardından yenilenmesi gerekmektedir. Ancak süresiz oturma izni ile süresiz bir biçimde Almanya’da barınabilirsiniz ancak hala kendi ülkenizin vatandaşı olmaktasınızdır.

Almanya oturum izni her şekilde bir avantajdır. Ancak oturum izni alabilmek için Almanya’da barınmanızı gerektirecek bir sebep olmalıdır. Bu sebep aile birleşimi olabileceği gibi aynı zamanda eğitim veya çalışma da olabilmektedir. Bu sizlere göre değişim gösterebilir ve seçenekler de artabilmektedir. Bu vizeler ile Almanya oturum izni alabilirsiniz.

Almanya Oturma ve Çalışma İzni

Almanya oturum izni alma yöntemlerinden biri de çalışmaktır. Ancak mevsimsel bir çalışma değildir. Düzenli ve Almanya’da oturacak kadar uzun süreli çalışan sürecinden söz edilmektedir. Almanya’ya çalışma izni alarak gitmeniz durumunda Almanya oturum izni alabilmek de mümkündür.

Almanya çalışma izni sık sık alınan bir izindir çünkü Türkiye ve Almanya arasında işçi göçü oldukça fazladır. Eskiden bu işçi göçü genelde fabrikalarda ve benzeri yerlerde çalışacak kişiler iken günümüzde Almanya daha eğitimli ve genç olan nesli çalışma izni için ülkesine almayı tercih etmektedir.

Almanya oturum izni yenilenmesi için ise çalışma durumunuzun devam etmesi gerekmektedir. Ancak bu durumun devam etmemesi ancak aile birleşimi gibi durumların devam etmesi şeklinde de oturum iznininiz farklı bir vize ile yenileyebilirsiniz.

Almanya’da Süresiz Oturum Şartları 2020

Almanya’da süresiz oturum izni alabilmek için 5 yıl kadar süreli oturum izni ile Almanya’da olmuş olmanız gerekmektedir. Tatiller haricinde sınırsız bir biçimde Almanya’da olmanız önem arz etmektedir. 5 sene buna göre hesaplanacaktır ve yarı yarıya Almanya’da olmanız durumunda 5 sene toplam olarak sayılmamaktadır. Bu nedenle bu ayrıntıya dikkat etmeli ve Almanya süresiz oturum izni almak istiyorsanız 5 sene aralıksız Almanya’da yaşamış olmanız gerekmektedir.

Almanya oturum şartları durumunuza göre değişmektedir. Almanya oturum izni alabilmek için gereken şartlara ek olarak bunu süresiz oturum iznine çevirebilmek için de en az A2 dil sertifikası ve buna ek olarak kendinizin veya kimleri geçindiriyorsanız onların geçimini sağlayabilecek kadar gelir elde ediyor olmanız önemlidir.

Sigortalı çalışmış olmanız gibi faktörler de etkisi olup ev durumunuz dahi önemli bir faktör olacaktır. Almanya oturum izni durumunuzun süresiz oturum iznine çevirebilmek için gelir durumunuzun ve yaşam kalitenizin oldukça iyi olması önem arz etmektedir.

Almanya Oturum İzni Kaç Günde Çıkar?

Almanya oturma izni geç çıkmaz. En erken 1 ay vermek mümkündür. Bu nedenle tek yapmanız gereken evrakları yeterli ve uygun bir biçimde hazırlamaktır.

Ortalama 3 aydan daha uzun sürdüğü ve 6 aya kadar devam ettiği ide bilinmektedir. Bu aslında Almanya oturum izni almak isteme sebebinize bağlıdır.

Almanya’da Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler

Almanya oturum izni için gerekli belgeler oturum izni alma sebebinize göre değişmektedir. Yani aile birleşimi vizesinde istenen belgeler ile çalışma vizesi için istenen belgeler belgeler oldukça farklıdır. Almanya oturum izni için gerekli belgeler ilk aşamada elbette pasaport ve vize dilekçesidir. Bunun dışında oturum izni almanızı sağlayacak gelir durumunuz, çalışma veya eş durumunuzu belgelemeniz gerekmektedir.

Almanya’da Ev Alarak Oturma İzni

Almanya oturum izni alternatiflerinden biri de ev almaktır. Almanya’da ev almak istiyorsanız evi aldıktan sonra satmamanız veya kiralamanız gerekmektedir.

Aynı zamanda 6 ayda bir en az 1 kez Almanya’ya girmiş olmanız yeterlidir. Özellikle çalışmanız ve bu süreci Almanya’da geçirmeniz vatandaşlık ihtimalini arttırır.

Almanya’da Oturum İzni Almak İçin Ne Kadar Yatırım Yapmalıyım?

Almanya oturum izni alabilmek için en az 250bin Euro ile iş kurmak gerekmektedir. Bu iş yerinin aynı zamanda Alman vatandaşlarına iş imkânı sunması da gerekmektedir. Bu aslında vatandaşlığın da kapılarını aralayan en önemli durumlardan biri olmaktadır. Bu nedenle sık sık Almanya’ya yatırım yapan ve orada iş yeri açan kişiler görülmektedir.