Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya vizesi işlemleri nasıl yapılır?

Öğrencilerden yurt dışında eğitime olan ilgi herzamankinden daha fazla! Almanya gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde öğrenim görmek isteyen öğrenci sayısı her geçen gün daha da artıyor. Öğrenciler özellikle Avrupa ülkelerinin sunduğu eğitim fırsatlarından yararlanmak ve iş hayatlarında yeni kapılar açabilmek için Almanya’yı tercih ediyor. Peki, Almanya’da okumak ve deneyim sahibi olmak için atılması gereken adımlar nedir?

Öğrenci Vizesi Nedir?

Almanya’ya giriş için birçok vize türü bulunmaktadır. Almanya öğrenci vizesi; Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin alması gereken vize türüdür. Almanya Öğrenci Vizesi, öğrenim gördüğünüz kuruma ve eğitim seviyesine göre değişiklik gösterir.

Üniversite Adayı Vizesi (Studienbewerbervisum)

Eğer, eğitim görmek istediğiniz kuruma başvuru süreci içerisindeyseniz, kuruma kabul mektubunuz yoksa veya eğitim görmek istediğiniz kurumu/programı henüz seçmediyseniz almanız gereken vize türü; Studienbewerbervisum yani Üniverite Adayı Vizesi’dir. Bu vize, sizin öğrenim görmek istediğiniz kuruma başvuru yapabilmeniz, gerekli belgeleri temin edebilmeniz ve üniversiteniz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmeniz için verilir.

Üniversite Öğrenci Vizesi (Studienvisum)

Eğer başvurunuz sonucu Almanya’da bir üniversiteden kabul mektubu aldıysanız başvurmanız gereken vize türü; Studienvisum yani Üniversite Öğrenci Vizesi’dir. Almaya Öğrenci Vizesi, size eğitiminiz süresince Almanya’da oturma izni alabilmeniz için verilir.

Almanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Öğrenci Vizesi almak için öncelikle aracı kurumla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Randevunuzu aldıktan sonra sizden başvurunuz için çeşitli belgeler, Almanya Öğrenci Vizesi başvuru formu, vize ücreti ve pasaportunuz talep edilecektir. Belgelerenizi eksiksiz tamamladırktan ve vize ücterinizi yatırdıktan sonra, bulunduğunuz bölgeyi kapsayan dış temsilcilikten mülakata çağırılabilirsiniz.

Öğrenci Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Almanya Öğrenci Vizesi alabilmek için, öğrencinin aylık kullanımı için Federal Eğitim Teşvik Kanunu (BAföG) ile belirlenmiş tavan meblağın hazır bulunması gerekmektedir. Bu tavan meblağ güncel olarak; kalacağınız ay x 947 eurodur.

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya Öğrenci Vizesi başvuru sürecinde gerekli evraklardan 2’şer adet bulunmalıdır. Gerekli evraklar;

Başvuru formu

Geçerli pasaport belgesi

2 adet biyometrik fotoğraf.

İlk üniversite öğreniminde: Lise diploması ve Türkiye’deki üniversite giriş sınavında başarılı olduğunuzu ve dört yıllık üniversite eğitimine hak kazandığınızı gösteren ÖSYM-Sonuç Belgesi

Sağlık sigortası

Öğrenci Vizesi Çeşitleri

  • Öğrenci Değişim Programı Vizesi
  • Burslu Yüksekokul Eğitimi Vizesi
  • Erasmus Programı Vizesi
  • Yükseköğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi
  • Üniversite Adayı Vizesi
  • Diğer Yüksek Öğrenim Vizesi
  • Akseptanslı Lisans Eğitimi ve Dil Kursu (“Bachelor”) Vizesi
  • Dil Bilgisi Olmaksızın Yüksek Lisans (“Master”) Vizesi
  • Dil Bilgisine Sahip Yüksek Lisans Öğrencileri (“Master”) Vizesi

Almanya’da Eğitim

Almanya’da eğitim görmek istiyor ve gelecek planlarınızı buna göre şekillendiriyor iseniz Almanya’nın size sunabileceği pek çok farklı fırsat vardır. Özellikle teknik üniversiteleri ile ünlü olan Almanya’ya devlet üniversitelerinde ücretsiz olarak eğitim almanız mümkündür.

Leave a Reply