Almanya Cumhuriyeti seyahatlerinde vize şartı öne sürülür ve uygun olanların harekete geçmelerine izin verilir. Almanya konsolosluklarının işlemlerine ilişkin sadece vize ile sınırlı kalınmaz. Ardından Türkiye’de bulunan Almanya vatandaşlarının:

  • Dirim belgesi almak ya da evlilik üzerine oturum izinlerine yönelmek adına konsolosluk randevularına geçmesi gerekir.
  • Hem vatandaşlık hem de pasaport işlemleri için de konsolosluk üzerinden faaliyet gösterilir.

Almanya Konsolosluğu

Almanya konsolosluklarının işlemlerine ilişkin pasaporttan vizeye kadar çeşitli sınıflara yer verilir. Her birini de konsoloslukların aktif olduğu dönemlerde değerlendirmeniz gerekir. Şöyle ki Cumartesi – Pazar kapalı olan konsolosluklara sadece hafta içi müracaat edilebilir.

Almanya Konsolosluğu hafta içi her gün başvuruları değerlendirmeye alır. Bunun için belirlenen süre şimdilerde 10.00 ile 13.00 şeklindedir. Ancak sürekli olarak faaliyet süresini değiştirir. Bunun için en doğrusu resmi siteden çalışma saatlerine göz atmak ve online randevu imkanlarından faydalanmak olacaktır.

Almanya Konsolosluğu Vize

Almanya konsolosluklarının işlemlerine ilişkin öncelikle vizenin üzerinde durulur. Seyahat amacına göre vizeler ayrı sınıflara sahiptir ve ayrı ayrı belgeler üzerinden müracaat edilmesi istenir. Şöyle ki:

  • Turistik, aile ziyareti, ticari ya da transit olarak her biri değerlendirmeye alınabilir.
  • Pasaport, kimlik, biyometrik fotoğraf ve sigorta gibi belgelerin üzerinde durulur.

Sonuç olarak vize sahibi olmak isteyenlerin önceliği talep edilen evrakların her birini toplamak olmalıdır. Belgelerin ardından online başvuru formu ile harç ödemeleri gelir. Sırasıyla bu aşamaları tamamlayanlar konsolosluk randevularına geçer. Yetkili mercilerin tüm belgeleri incelemesi üzerine vizeye yanıt verilir.

Almanya Kimlik Kartı

Almanya konsolosluklarının işlemlerine ilişkin genelgeye yer verilmiş ve başı çeken vize ile pasaportlar olmuştur. Ancak sadece seyahatlerde geçerli olan bu belgelerin üzerinde durulmaz. Ardından kimlik belgeleri de değerlendirmeye alınır.

Türkiye’de bulunan vatandaşlar kimlik kartlarına dair sorunların çözümü için konsolosluklara yönelebilir. Alman vatandaşlar konsolosluk bölümleri sayesinde kolaylıkla yardım alacaktır. Hatta öncesinde çağrı merkezinden arama yapılabilir ve kimlik kartına dair tüm merak ettiklerinizi sorgulayabilirsiniz.

Alman Pasaportu Nasıl Alınır?

Söz konusu pasaport ise öncelikle vatandaşlık şartlarının üzerinde durmak gerekir. Almanya konsolosluklarının işlemlerine ilişkin başta vize taleplerine yer verilmiştir. Bununla birlikte vatandaşlık gelir ve:

  • Doğuma ya da evlilik gerekçesine göre vatandaşlık taleplerine yer verilebilir.
  • 8 yıldır ülkede ikamet eden vatandaşların da başvuruları değerlendirilir.

Belirtilen şartlara uygun olanların yetkili merciler üzerinden online randevuya geçmeleri beklenir. Sadece Almanya Konsolosluğu değil aynı zamanda Büyükelçilik bünyesinde de başvurulara geçilebilir. Şartlara uygun olanlar başvuruları neticesinde birkaç aya kadar sonucu öğrenecektir.

Alman Kimliği

Almanya konsolosluklarının işlemlerine ilişkin pek çok kategoriden söz edilir. Vize, pasaport, vatandaşlık ve kimlik işlemleri başı çeker. Her biri de sadece randevu alarak merkeze gelen vatandaşlar üzerinden gerçekleşir. Bizzat başvurulara önem verilir.

Söz konusu kimlik ise bizzat başvuru zorunlu kılınır. Çünkü parmak izi uygulamalarından mülakata kadar çeşitli hususlara yer verilir. Özellikle de biyometri işlemleri önemli bir yere sahiptir. Ancak bu şekilde kimlik işlemlerinin tamamlanması mümkün hale gelir. Hatta vatandaşlık üzerine kimlik çıkartmak isteyenler de yine yetkili mercilerden randevuya geçebilir.

Almanya Pasaportu Nasıl Alınır?

Almanya konsolosluklarının işlemlerine ilişkin vatandaşlıkların üzerinde duruluyor. Önceden de belirttiğimiz üzere doğum ile evlilik gibi unsurlara karşı vatandaşlıklara başvuruluyor. Pasaport öncesinde:

  • Şartlara uygun olan vatandaşların belgelerinizi ibraz etmeleri istenir.
  • Birkaç ay içerisinde sonuçlanan vatandaşlık üzerine pasaport başvuruları değerlendirilir.

Gerek pasaport gerekse vatandaşlık işlemleri yetkili mercilerden alınan online randevu neticesinde değerlendirmeye alınır. Bunun için şartlara uygun olan vatandaşların ilgili belgeleri toplamaları istenir ve her birini randevu günü geldiğinde ibraz etmeleri beklenir.

Alman Pasaportu Uzatmak İçin Belgeler

Almanya Başkonsolosluğu ya da fahri olan merkezler belgeleri dikkate alınır. Gerek vize gerekse pasaport başvurularında evraklar önemli bir yere sahiptir. Aynı şekilde pasaportu yenilemek veya uzatmak adına ayrı belgelere yer verilir. Almanya konsolosluklarının işlemlerine ilişkin pasaport uzatma da ele alınabilir.

Uzatma işlemlerinde başı çeken başvuru formu oluyor. Tüm bilgilerin sırasıyla girildiği başvuru formunun üzerinde durulur. Ardından kimlik belgeleri gelir. Hatta varsa doğum ile evlilik belgeleri de talep edilir ve her biri pasaportun uzatılması adına değerlendirmeye alınır.

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul

Almanya konsolosluklarının işlemlerine ilişkin sadece hafta içi belirli saat aralıklarında müracaat etmek gerekir. İsteyenler Başkonsolosluk randevularına yer verebilir ve bunun üzerine işlem görebilir. Başkonsolosluk görev sahası olarak:

  • Sadece İstanbul değil Eskişehir, Sakarya ve Bolu gibi pek çok şehre yer verilir.
  • Kocaeli, Tekirdağ ve Çanakkale şeklinde liste uzar.

Sonuç olarak vatandaşlarının ikamet bölgelerine göre tercihlerini yapmaları esas alınır. Ancak tercihinizi yaparken hafta içi olacak şekilde ve çalışma saatlerine göre randevuya geçmelisiniz. Ancak bunun üzerine vize, pasaport veya vatandaşlık gibi ayrı konular üzerine konsolosluk işlemlerine yer verebilirsiniz.

Almanya Vizesi

Söz konusu Almanya vizesi olduğu zaman yetki sahibi olan konsolosluklara yönelmek gerekir. Almanya konsolosluklarının işlemlerine ilişkin başı çeken de vize oluyor. Ülkeye seyahat etmek isteyenlerin turistik ya da aile – akraba ziyareti gibi ayrı vize sınıflarına yönelmeleri esas alınır.

Vize sahibi olmak isteyenlerin pasaport, fotoğraf, başvuru formu ve seyahat sağlık sigortası gibi zorunlu evrakları talep edilir. Ardından ise vize türüne ve de kalma süresine göre harç ödemelerine yer verilir. Son aşamada konsolosluk randevu sistemi üzerinden güne netlik kazandırılır ve vize için başvurunuzu yapmanız beklenir.

Almanya Dışişleri Bakanlığı

Başkonsolosluk ile konsolosluk işlemlerine yön veren Almanya Dışişleri Bakanlığı oluyor. Nitekim ülkenin yasalarına uygun olacak şekilde vize ile pasaport işlemlerinin üzerinde durulur. Tüm bu esaslar da sadece bakanlık bünyesinde değerlendirmeye alınır.

Sonuç olarak bakanlık tarafından açıklanan prosedürler üzerinden seyahat programlarına yer verilebilir. Hatta sadece vize ile pasaport kriterlerinin üzerinde durulmaz. Ardından vatandaşlıkta gelir ve şartlar sıralanır. Tekrardan şartlara uygun olanların vatandaşlık adına randevu almaları istenir. Öncesinde vize gibi belgeler toplanır ve randevuya geçilir.