Almanya İş Arama Vizesi

Almanya vizesi işlemleri nasıl yapılır?

D tipi ulusal vize kapsamında olan Almanya iş arama vizesi, halihazırda Almanya’da çalışmakta olan ve işleyişi devam eden bir şirkette çalışmaya başlayabilmek için alınması gereken vizedir. Bu nedenle Almanya’da iş bulup çalışmaya başlamak isteyen herkesin Almanya iş arama vizesi alması gerekmektedir. Bu vize sayesinde haftada 12 saat çalışacağınız bir iş bulabilir ve oturum hakkı elde edebilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya iş arama vizesi alabilmek için aşağıda bulunan randevu formunu doldurabilirsiniz. 180 günlük bir süreçte doksan gün boyunca çalışabileceğiniz bir iş aramak ve bulmak için bu vizeye ihtiyacınız olacaktır. İş arama vizesi alabilmeniz için Almanya’da mesleki denkliğiniz bulunması gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi Hangi Meslekleri Kapsar?

Almanya iş arama vizesi başvurusunda bulunabilmek için içinde bulunduğunuz meslek grubunun uygunluğu önemli bir kriterdir. Almanya’da ihtiyaç duyulan meslekler arasında sizin de profesyonel olduğunuz ve eğitim aldığınız bir alan olduğu takdirde siz de bu işe başvuruda bulunabilirsiniz. Bu meslek arasında özellikle göze çarpan gruplar; doktor, hemşire ve psikoterapist gibi sağlık elemanları, bilişim uzmanları, mühendislik ve inşaat sektörü elemanları, havacılık ve uzay teknolojileri uzmanlarıdır. Ayrıca bu alanlarda aldığınız eğitim için denkliğe sahip olmanıza da gerek vardır.

Almanya İş Arama Vizesi Süreci

Almanya iş arama vizesi almak için istenilen kriterler tamamlandığında bu vize sayesinde Almanya sınırları içerisinde kolaylıkla iş arayabilirsiniz. Bu vize size tanınan süre içerisinde iş arama imkânı vermektedir. Yapmanız gereken Almanya’da ihtiyaç duyulan iş alanlarında bilgi ve tecrübe sahibi olmak ve bunu diploma ile kanıtlamaktır. Ayrıca konsolosluğu eğer iş bulamazsanız geri döneceğinize dair de ikna etmeniz gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Almanya iş arama vizesi almak için gereken evraklar arasında iki adet Almanya ulusal vize başvuru formu, en az bir yıl ulusal geçerliliğe sahip pasaport, iki adet biyometrik fotoğraf, sağlık sigortası, diploma, etkinlik ve yetkinlik belgesi, mesleki vasfını gösteren sertifika gibi evraklar vardır.

Almanya İş Arama Vize Başvurusu Nereden Yapılır

Almanya iş arama vizesi başvurusu yapabilmek için Almanya İzmir Konsolosluğu ya da Almanya Ankara ve İstanbul büyükelçiliklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Öncelikle yaşadığınız ilin hangi konsolosluk ya da büyükelçilik yetki alanında olduğu öğrenmeli ve buna uygun olarak başvuru yapacağınız kuruma gitmelisiniz.

Almanya’da İş Olanakları Nasıldır

Almanya’da iş sahibi olmak ve yeni bir gelecek kurmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda başvurabileceğiniz iki seçenek vardır. Bunlardan ilki eğitim ve tecrübenize uygun bir iş kolundan ilerlemek diğeri ise kendi işinizi kurmaktır. Halihazırda faaliyet gösteren bir kurumda çalışmak ve işinizi sürdürmek için Almanya’da ihtiyaç duyulan meslek gruplarından birine mensup olmanız gerekmektedir.

Leave a Reply