Göç destinasyonu açısından son derece değerli ola Almanya, Batı Avrupa sınırları içerisinde yer alıyor. Almanya Federal Cumhuriyeti olarak anılan ülkenin başkenti Berlin. Almanya hakkında merak edilenler bunlarla sınırlı değil ve devamında ülkeye dair pek çok ilginç bilgi geliyor.

Almanya Neyi İle Meşhur?

Almanya’ya seyahat edecek olan vatandaşların önceliği meşhur olan yiyecekleri sorgulamak oluyor. Almanya hakkında merak edilenler olarak sık sık yiyecekleri değerlendirmeye alınıyor. Sonuç olarak:

 • Bratkartoffeln meşhur yiyeceklerinden bir tanesidir. Patates, pastırma ve soğan karışımı bir lezzet olarak öne çıkmıştır.
 • Büfelerin olmazsa olmazlarından olan Bratwurst, domuz etinden yapılır ve dolgun sosislerden hazırlanan sandviç olarak bilinir.
 • Atıştırmalıklardan olan Brezel, simit ile benzerlik gösterir ve peynir dilimleri eşliğinde servis edilir.

Almanya Nasıl Bir Yer Kısaca?

Tam olarak 16. Yüzyılda reform hareketleri ile ön plana çıkan Almanya, 1871 yılında savaşlar neticesinde birliğini kurmayı başarmıştır. Önceleri Doğu ile Batı olarak ayrılmış olsa da 1990 yılına gelindiğinde Almanya Federal Cumhuriyeti kimliğine kavuşmuştur.

Almanya hakkında merak edilen bir diğer husus iklimi oluyor. Nemli bir iklime sahip olan ülkenin yağışları meşhurdur. Hatta hemen hemen her mevsim yağış aldığı görülür. Son olarak ithalat ile ihracat sektöründe kendini bir hayli geliştiren ülkenin bu yolla gelir seviyesini yükselttiği biliniyor.

Almanya’da En Çok Hangi Millet Var?

Göç destinasyonu ile meşhur olan ülkede pek çok göçmen yer alıyor. Almanya hakkında ele alınan bir diğer konu da milletleri oluyor. Son yapılan araştırmalara göre ülkede:

 • 3 milyona yakın olan nüfusu ile Türkler başı çekiyor.
 • 2 milyonu aşkın olan nüfus ile ardından Polonyalılar geliyor.

Sırasıyla Ruslar ve Kazaklar olarak liste uzuyor. Hatta 1 milyona yakın olan nüfusları ile hatırı sayılır bir Romanya vatandaşlarının da bulunduğu görülüyor. Tüm bu rakamlar neticesinde ülkenin 20 milyona yakın göçmene ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Almanya Denilince Akla Ne Gelir?

Hiç kuşkusuz Almanya’yı tek bir unsurlar anmak mümkün değil. Şöyle ki Almanya’ya denilince akla gelen onlarca detay mevcut durumda. Almanya hakkında yapacağınız araştırmalar neticesinde karşınıza çıkacak olanlar:

 • Otomotiv sektöründeki gelişmişlik seviyesinden dolayı arabaları öne çıkmıştır.
 • Zamanın siyaset adamlarından Adolf Hitler’de herkesin beynine kazanmıştır.
 • Futbol tutkunlarının ise önceliği ülkenin takımı Bayern Münih olacaktır.

Ülkenin başkenti olan Berlin’i de es geçmemek gerekiyor. Doğal, mimari ve tarihi açıdan son derece kıymetli olan bu şehre her sene binlerce turist geliyor. Bunun için öne çıkan turizm merkezleri arasındadır ve hemen hemen herkesin merak ettiği şehirlerden bir tanesidir.

Almanya’da Akşam Yemeğinde Ne Yenir?

Almanya hakkında araştırma yapanlara en çok meşhur yiyeceklere dair örnekler sıralanacaktır. Ülkeye gelenler akşam ne yenir sorusuna yanıt arıyor ve bunun üzerine meşhur lokantalara rezervasyon yaptırmayı ihmal etmiyor.

Örnek vermek gerekirse rouladen bunlar arasında yer alır ve olmazsa olmaz patates eşliğinde hazırlanır. İçerisine kıyma, lahana ve çeşitli soslar eklenir. Tekrardan yanında patates püresi eşliğinde servise hazırlanır. Ardından:

 • Sauerbraten ulusal yemek olarak bilinir ve yumuşacık bir etle hazırlanır.
 • Spatzle ise bir tür makarna çeşidi olmakla birlikte herkesin beğenisini toplamıştır.

Almanya Ülkenin Gelişmişlik Düzeyi Nedir?

Almanya hakkında dikkate alınan bir diğer unsur gelişmiş seviyesi ve unsurları oluyor. Bunun üzerine sanayisi ile öne çıktığını belirtmek gerekir. Sanayi üretiminde dur durak bilmeyen bir sisteme sahiptir.

Ekonomiye dair sık sık yatırım alması da ülkenin refah seviyesini yüksek tutmaya etki etmiştir. Almanya hakkında merak edilen bir diğer unsur gelişmiş olan sektörleridir. Örneğin teknik ile mühendislik alanları bunlar arasında gösterilir. Otomotiv ile adını duyurmayı başarmış ve ardından gelen hizmet sektörü ile de turistlerin uğrak adresi haline gelmiştir.

Almanya’dan Ne Hediye Alınır?

Ülkeye seyahat eden vatandaşların dikkate aldığı bir diğer husus hediyelik eşyalar oluyor. Almanya hakkında meşhur yiyeceklerden nüfusa kadar tüm detaylar ele alınır ve ardından ülkeyi sembolize eden hediyeliklerin üzerinde durulur. Neticesinde:

 • Messen porselenleri herkesin beğenisini toplar ve tercih edilir.
 • Parfüm ile kolonyaları da sıklıkla göz önünde bulundurulur.

Aynı zamanda elektronik eşyalara olan ilgi bir hayli fazla. Çünkü bu alanda son derece iddialı olduğu için herkesin tercihi elektronik eşyalardan yana oluyor. Hatta ülkeyi temsil eden biblolar da turistlerin tercihi haline gelmiştir.

Almanya Nasıl Sanayileşti?

Almanya hakkında dikkate alınan bir diğer husus sanayileşme oluyor. 19. Yüzyılda tarımla adını duyuran Almanya geçte olsa sanayileşme devrimine katılmış ve hızlı bir şekilde büyüme göstermiştir. Özellikle de gümrük vergilerini yüksek tutarak üretimi koruma altına alması adını duyurmasını sağlamıştır.

Demir – çelik üretimi ile günden güne gelişimini sürdüren ülkenin teknoloji alanında da adını duyurduğu açık durumda. Ülkenin sanayileşmesinde bir hayli etkili olan endüstri ile teknolojik gelişmeler refah seviyesinin artış göstermesini sağlamıştır. Bu durum zamanla milli geliri arttırmış ve ülkenin Avrupa’da ses getirmesini sağlamıştır.

Almanya’nın Sanayi Bölgeleri Nelerdir?

Almanya sanayisi ile adını duyurduğu için bölgeleri de merak konusu haline gelmiştir. Bunlar arasında başı çeken Ren – Vestfalya olmuş ve geniş bir yerleşim alanı olarak bilinmektedir. Ticaret bölgesi olarak kabul edilir ve dinamik yatırımları ile öne çıkar.

Ardından gelen NRW, Köln ve Dortmund bu bölgeler arasında yerini almıştır. Sanayileşmenin Essen ile Gelsenkirchen gibi bölgelerde de günden güne gelişimine devam ettiği biliniyor.

Alman Ürünleri Nelerdir?

Avrupa’nın ekonomisi ile öne çıkan ülkesi Almanya, kendi üretimi ile pek çok markayı öne çıkarmıştır. Alman ürünleri olarak onlarca markanın üzerinde durulur ve her biri dayanıklılığı ile adını duyurur. Örneğin:

 • Yazılım şirketlerinden SAP bunlar arasında öne çıkar ve istihdama olan etkisi ile bilinir.
 • Dünyanın tanınan markası BMW Almanya’nın simgesi kabul edilir.

Yine otomotiv sektöründen ilerlemek gerekirse Mercedez – Benz ele alınabilir. DHL ve Siemens olarak liste uzar. Sonuç olarak hayatımızın içerisinde olan pek çok markanın Alman ürünü olarak paylaşıldığını unutmamak gerekir.