Almanya Erasmus vize talep adımlarını İdata üzerinden tamamlamanız gerekmektedir. Almanya ve İtalya vize işlemleri İdata aracılığı ile onaylanmaktadır. Başvuru adımlarının bir kısmı online olarak bir kısmı da bizzat tamamlanmaktadır. İdata işlemlerinizi sadece randevu alarak yerine getirmenize imkan sunulmaktadır. Randevu alma adımlarını dilerseniz telefon ile dilerseniz de online sistem üzerinden gerçekleştirmenize fırsat verilmektedir.

Almanya Erasmus Vizesi Veriyor Mu?

Almanya Erasmus vize talep adımlarında kişilerin özellikle eğitim durumlarına ilişkin belgeleri eksiksiz sunması gerekmektedir. Almanya’da hangi okuldan kabul alındığı ve Türkiye’deki eğitim bilgilerine ilişkin de tüm detayların iletilmesi gerekir.

Almanya Erasmus vize başvuru sürecinin evraklar ve başvuru formunun doldurulması bağlamında sorunsuz şekilde yerine getirilmesi durumunda oldukça kısa bir süre içerisinde vize başvurunuz onay alacaktır.

Vize başvuru adımlarını yerine getirirken dikkat etmeniz gereken hususlardan bir diğeri de pasaportun güncelliğidir. Başvuru yaparken sunmuş olduğunuz pasaportun en az 1 sene daha geçerliliğinin devam eder konumda olması gerekmektedir. Pasaportunuzun güncelliği ile alakalı bir eksiklik bulunuyorsa, öncelikli olarak vize başvurunun öncesinde pasaport talep adımlarını iletmeniz daha mantıklı olacaktır. danışmanlık firmalarından yardım almanız durumunda tüm bu püf noktalarına hakim olmak sizin için daha kolay bir hal alacaktır.

Almanya Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya Erasmus vize işlemlerinin en geç 4 hafta içerisinde yanıtlanması sağlanacaktır. Pandemi öncesinde bu süre daha da kısa bir hal alabilmekteydi. Fakat pandemi koşulları sebebi ile belgelerin kontrol edilmesi ve onaylanması zaman alabilmektedir.

Vize başvuru sürecine ilişkin bir sorun meydana gelmemesi için bireysel olarak başvuru yapmak istemiyorsanız danışmanlık firmaları evrakların derlenmesinden başvuru formunun doldurulmasına kadar her alanda sizin yanınızda olacaktır. Vize harç ücretinin yanı sıra biri de bu danışmanlık firmalarının ödemelerini tamamlamanız gerekmektedir. Danışmanlık firmaları sürecin her adımında sizi yakından bilgilendirecektir.

Almanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Almanya Erasmus vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ödeme adımlarında dilediğinizi herhangi bir metodu kullanmanıza imkan tanınmaktadır. Ödeme adımlarının tamamlanmasının sonrasında size verilen makbuzu da saklamanız talep edilecektir. Almanya Erasmus vize ücret ödeme adımlarının bir iadesi yoktur. Vize başvurunuzun ret yanıtı ile karşılaşması durumunda vize harcı olarak ödemiş olduğunuz tutarın tarafınıza iade edilmeyeceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir.

Vize ücretinizin ödenmesi ile beraber başvurunuz dikkate alınacaktır. Bireysel olarak başvuru yapan kişilerin değerlendirme aşamasına ilişkin bilgi alması adına referans numarası sunulacaktır. Bu referans numarası üzerinden bilgilendirme eksiksiz biçimde yerine getirilecektir.

Erasmus Öğrencileri Vize Ücreti Öder Mi?

Almanya Erasmus vize almak isteyen kişilerin de vize ücreti ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu aşamada bazı okulların vize ücreti de dahil olmak üzere birçok adım için hibe sunduğu da belirtilmelidir. Bu hibe ile vize işlemlerinin maddi boyutunu tamamlamak çok daha kolay bir hal alacaktır.

Hibe ve burs konusunda dikkate alınması gereken bir diğer nokta da maddi kaynaklar ile alakalıdır. Ülkeye giriş adımının akabinde masraflarınızı nasıl karşılayacağınıza ilişkin sizden bilgi istenebilir. Bu aşamada kişisel hesap özetiniz talep edilebilecektir. Öğrencilerin almış oldukları burs ve hibe tutarına ilişkin belge sunmaları yeterli kabul edilmektedir. Ülkeye giren kişilerin ekonomi üzerinde baskı yaratmasını önlemek amacı ile bu tür adımlar atılabilmektedir.

Erasmus Vizesi Kaç Ay?

Almanya Erasmus vize alma adımlarında temel kıstas 90 gündür. Eğitim sürecine göre sizde ya 90 günden az ya da 90 günden fazla olan eğitim vizelerine başvurabilirsiniz. Bu şekilde oturum iznine ilişkin detaylar da şekillenmiş olacaktır. 90 günden fazla kalacak olan kişilerin hem oturum izni hem de çalışma izni talep etme hakkı bulunmaktadır. Öğrencilerin staj başvurusu yapması için dahi kesinlikle kısmi zamanlı çalışma vizesi alması gerekecektir. Ancak bu şekilde legal staj yapma fırsatını da elde etmiş olursunuz.

Almanya Erasmus vize alma sürecinde oturum yenileme detaylarını da gözden kaçırmamanız gerekiyor. Oturum yenileme adımlarını detaylara dikkat ederek tamamlamamanız durumunda sorun ile karşılaşma olasılığınız oldukça yüksektir. Danışmanlık firmaları bu konuda da bilgilendirme ve uyarılar sunmaktadır. Yenileme işlemleri ile bireysel olarak uğraşmak istemeyen kişiler için de danışmanlık firmalarından destek almak çok daha mantıklı olacaktır.

Erasmus Öğrencileri İçin Hangi Pasaport?

Almanya Erasmus vize almak isteyen kişilerin ulusal vize alması gerekmektedir. Temelde 2 farklı vize türü bulunmaktadır. D türü uzun süreli vizedir ve ulusal vize olarak da tanımlanmaktadır. Ulusal vize oturum, eğitim ve çalışma izni isteyen kişilere tahsis edilmiştir. Bir diğer vize türü de Schengen olarak tanımlanmaktadır. 180 günlük bir zaman diliminde bu vizeyi sadece 90 gün boyunca aktif olarak kullanmanıza imkan verilmektedir.

Schengen ortak vize sistemine dahil olan ülkelere bu vize ile ayrıca bir prosedüre gerek kalmadan giriş adımlarının tamamlanması mümkün kılınacaktır. Pasaport başvuru adımlarına ilişkin merak ettiğiniz hususlar olursa danışmanlık firmalarından ya da İdata’dan yardım alabilirsiniz.

İdata hem online olarak iletişim kurma hakkı sunmaktadır hem de bölge temsilciliklerinden bizzat bilgi almanız fırsat vermektedir. İdata başvuru adımlarının bir kısmının online şekilde sürdürülmesini talep ederken, bir kısmının da bizzat belgelerinizi derleyerek sunmanızı talep etmektedir. Sistemin sadece randevulu şekilde hizmet verdiği de unutulmamalıdır. Randevunuzu aldıktan sonra dilerseniz gün ve saatte de değişimler yapabilirsiniz.