Almanya çalışma izni aslında sık sık alınan bir izindir. Almanya çalışma vizesi olarak da anılan vize pek çok insana iş kapısı olmuştur. Artık dünya global bir boyutta olup özellikle Türkiye ve Almanya arasındaki işçi göçü sayısı çok daha fazladır.

Ancak günümüzde bu konuda daha farklı meslekler ön planda yer almaktadır. Yani önceki yıllarda işçi göçü söz konusu iken günümüzde daha eğitim alanı zor meslekler tercih edilmektedir.

Almanya Çalışma Şartları

Almanya çalışma şartları oldukça uygundur. İnsanı esas alan bir politika izlenmektedir bu nedenle de dünyanın pek çok yerinden Almanya’ya eğitimli insanlar çalışma izni alarak seyahat etmektedir. Almanya çalışma izni bu nedenle sık alınan izinlerden biridir.

Almanya çalışma şartları temel olarak bilinse de iş grubuna göre değişim göstermektedir. Bu nedenle net bir şey söylemek mümkün değildir. Yapacağınız ise bağlı olarak değişim söz konusu olacaktır. Bu şartları çalışma izni almadan ve işe başvuru yapmadan öğrenebilmeniz mümkündür.

Almanya’ya Çalışmaya Gitmek

Almanya’ya çalışmaya gitmek için Almanya çalışma izni gerekmektedir. Bunu almak için ise Almanya’da iş bulmuş olmanız gerekmektedir. Yani iş bulmadan Almanya’ya çalışma izni alarak gidilmesi mümkün olmamaktadır.

Bunun için işi bizzat internetten bulabileceğiniz gibi Almanya iş arama vizesi alarak da Almanya’ya seyahat edebilirsiniz. Bu vize 6 aylık bir vize olup size bizzat sahada iş aramak için vakit tanır. Ancak bunun için gerekli maddi birikime de sahip olmanız beklenir.

Bunun dışında günümüzde teknolojinin gelişmesi ile internetten yurt dışında iş bulabilmek de oldukça kolaydır. Sonrasında ise Almanya çalışma izni almak gerekecektir.

Almanya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya çalışma izni sonuçlanması ortalama 1 ay kadar sürebilmektedir. Kısa süreli bir vize değildir. Bu nedenle uzu süreli vize grubunda yer alır ve dikkatli bir biçimde incelenir. Gerekirse bulduğunuz iş ile ilgili verdiğiniz iletişim bilgileri neticesine iş yeri aranır ve gerekli görüşmeler de yapılır.

Tüm bunlar teyit etmek amacı ile gerçekleşir. Bu nedenle Almanya çalışma izni almak uzun sürebilmektedir.

Almanya Çalışma İzni 2021

Almanya çalışma izni 2021 yılında da sık verilen izinlerden biri olmuştur. Özellikle Pandemi önlemleri kapsamında iki ülkenin arasında seyahatler kısıtlı olsa da genellikle uzaktan çalışma mümkün değil ise çalışma izni verilmiştir. Bu sayede de süreç devam etmiştir ve pek çok kişi çalışma iznini de alabilmiştir.

Almanya çalışma izni almak sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte aslında işiniz uygun ve eğitim hayatınız bunun için yeterli ise süreç gayet rahat işleyecektir ve endişelenmeniz gereken bir durum da bulunmamaktadır.

Almanya’ya İşçi Olarak Gitmek 2020

Almanya’ya işçi olarak gitmek için Almanya çalışma izni almak gerekmektedir. Ancak bu önceki yıllarda çok daha olay iken günümüzde sıradan bir işçi olarak gitmek daha zordur. Çünkü Almanya’nın bu açıdan bir işçi açığı bulunmamaktadır. Bu nedenle daha eğitimli ve alanında deneyim sahibi olan kişiler tercih edilmektedir.

En az lise mezunu olmak gibi durumlar ön plana çıkarır. Özellikle Almanya çalışma izni almak isteyen birilerinin üniversite diploması olması büyük bir avantaj olarak görülmektedir.

Almanya iş Sözleşmesi Örneği

Almanya iş sözleşmesi örneği dosyada yer almalıdır. Bu çalışacağınız iş yeri ile yaptığınız sözleşmenin resmî belgesi olup dosyada yer alması sayesinde yapılan sözleşmeye göre vize süreci belirlenecektir. Bu da sizin Almanya’da kalabileceğiniz süreyi gösterir.

Hala orada çalışıyor olmanız durumunda sözleşmeyi yenileyebilir ve oturum izninizi uzatabilirsiniz. Almanya çalışma izni için sözleşme sık sık istenen belgelerin başında gelmektedir.

Başlayacağınız iş yeri bu konuda bilgili değil ise yapılması gereken iş sözleşmesi örneği inceleyip ondan feyz alarak kendinize uyarlamaktır. Aynı zamanda iş yerinden davetiye de gerekir ki bu çok daha önemlidir. Bu davetiye sizin Almanya’da birinin çağırdığını kanıtlar ve Almanca olması da tercih edilmektedir.

Almanya çalışma izni sık sık alındığı durumda da isterseniz süresiz oturum izni başvurusu yapabilirsiniz ancak bu yaptığın işe göre ve kaldığınız süre göre değişim göstermektedir.