Almanya aile ziyareti vizesi üzerinden kısa sürede vize onayını alabilirsiniz. Vize onay adımlarının tamamlanması için kişisel bilgilerin eksiksiz biçimde sunulması ve aile ziyareti yapacağınız bireylerin de Alman vatandaşı olarak size davetiye sunması gerekmektedir. Bu davetiye aracılığı ile en kısa süre içerisinde aile vize ziyaret başvurularını tamamlayabilirsiniz.

Vize başvuru sürecinde kişilerin bireysel olarak başvurularını tamamlamak istememeleri durumunda aracı kurumları görevli kılma hakları da bulunmaktadır. Aracı kurumlar görevlendirilerek süreç daha sorunsuz bir hale getirilecektir. Danışmanlık firmaları tüm süreç akışına dair size gerekli olan bilgileri eksiksizi sunacaktır.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya aile ziyareti vizesi yaklaşık olarak 4 hafta içerisinde yanıtlanacaktır. Bu vize başvuru adımlarının eksiksiz yerine getirilmesi için pandemi koşulları da dikkate alınarak ziyaret planladığınız tarihin en az 4 hafta öncesinde vize başvuru adımlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Vize başvuru süreci hakkında randevunuzu aldıktan sonra, belgeleriniz ile beraber randevu gün ve saatinde İdata firmasında hazır bulunmanız gerekir.

Almanya aile ziyareti vizesi başvuru adımlarının bir kısmının online şekilde tamamlanması bir kısmının da yüz yüze başvurular ile şekillendirilmesi mümkün kılınmaktadır. Aile ziyareti başvuru adımlarına dair merak edilen hususlar olursa danışmanlık firmalarından ya da İdata yetkililerinden veri alabilirsiniz.

İdata Almanya ve İtalya’nın vize alma süreçlerinde legal olarak görevlendirdiği aracı kurumdur. Bu nedenle işlemlerin sorunsuz şekilde gerçekleştirilmesi adına İdata bilgileri güvenilirlik arz etmektedir.

Almanya Şuan Vize Veriyor Mu?

Almanya aile ziyareti vizesi; Almanya şuanda aktif olarak vize vermektedir. Fakat ülkeye giriş adımlarında pandemi koşulları sebebi ile sınırlandırmalar mevcuttur. Hem konsolosluğun hem de dış işleri bakanlığının bu konuda yapmış olduğu açıklamaları yakından takip ederek sürece dair net bir bilgi alma hakkınız da olacaktır. Almanya vize işlemlerinin tamamlanmasının hemen sonrasında size bir referans numarası verilecektir.

Bu referans numarası aracılığı ile vize başvuru durumunuzu kontrol etme hakkınız da olacaktır. Vize başvurularını danışmanlık firmaları ile tamamlayan kişilerin başvuruya ilişkin referans numarası üzerinden bilgi almasına gerek olmayacaktır. Hali hazırda tüm bilgilendirmeler danışmanlık firması ile tarafınıza iletilecektir.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Ne Kadar?

Almanya aile ziyareti vizesi 80 Euro vize harç ücreti ile eşleştirilmiştir. Vize harç ücretinin ödenmesinin akabinde tarafınıza sunulan makbuzu da muhafaza etmeniz gerekir. Ödeme adımlarına dair tüm detaylar dijital olarak da kaydedilir fakat bu aşamada vize harç tutarının ödendiğine dair makbuzu saklamanız sizin için garantili bir adım olacaktır. Almanya aile ziyareti vizesi başvurunuzun ret yanıtı alması durumunda kişilerin başvuru için yatırmış oldukları tutarın hesaplarına iade edilmeyeceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir.

Başvurunuz reddedilirse yatırmış olduğunuz vize harcı da otomatik olarak yanmış sayılır. Bu durum yalnızca Almanya özelinde meydana gelen bir durum değildir. Diğer Avrupa ülkelerinde de ücret iadesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Schengen Vize Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Almanya aile ziyareti vizesi kapsamında başvurularınız alınmaktadır. Schengen için de başvuru süreci devam etmektedir. Fakat vizenin alınmasının sonrasında ülkeye giriş çıkış adımlarının planlanmasında kesinlikle konsolosluğun yapmış olduğu açıklamalardan pandemi kısıtlamalarını yakından takip etmeniz gerekmektedir. Pandemi kısıtlamaları sebebi ile mevcut durumda ülkeye sadece oturum izni olan ya da Alman vatandaşlığı olan kişilerin girmesine izin verilmektedir.

Almanya aile ziyareti vizesi almak isteyen kişilerin dikkate almaları gereken bir diğer husus da sunulan pasaportun güncellik durumudur. Başvuru adımlarında sunmuş olduğunuz pasaportun kesinlikle tarihinin güncel olması gerekir. Pasaportun tarihi güncel değilse vize başvuru adımlarının hemen öncesinde pasaportun güncellenmesine ilişkin başvuruları yerine getirmeniz istenecektir.

Schengen Vizesi Almak İçin Nereye Başvurulur?

Almanya aile ziyareti vizesi ve Schengen vizesi gibi adımların tümünde geçerliliğin 90 günden az olan ziyaretler ile sınırlı olduğunu bilmelisiniz. Schengen vizesi 180 günlük bir zaman diliminde sadece 90 gün boyunca aktif kullanılabilmektedir. Schengen vizesi talep adımlarının sonrasında onay almanız durumunda, bu ortak vize programına dahil olan ülkelerin giriş çıkış adımlarında bilahare vize almanıza gerek kalmayacaktır. Tüm giriş çıkış adımlarında Schengen vizesi kullanılacaktır. Seyahatiniz boyunca hangi ülkede en uzun kalmayı planlıyorsanız, Schengen vizesini de o ülkeden almanız sizin için çok daha verimli olacaktır.

Vize Ne Zaman Çıkar?

Almanya aile ziyareti vizesi alınırken kişilerin 4 haftalık bekleme sürecini de göz önünde bulundurması gerekir. Randevu alma zorunluluğu ve belgelerin incelenmesine dair atılan tüm adımların vize onay aşamasını uzattığı da belirtilmektedir.

Vize talep adımlarında 4 haftalık bekleme sürecinin hemen sonrasında size olumlu olumsuz yanıt verilecektir. Olumsuz yanıt verilmesi durumunda reddi itiraz başvurusunda bulunma hakkınız da vardır.

Reddi itiraz başvurusunun sadece konsoloslukların belirlemiş olduğu özel zaman dilimlerinde mümkün olduğu da ayrıca bildirilmelidir. Reddi itiraz başvurusu ile beraber sizin başvurunuzun yeniden değerlendirmeye alınması mümkün kılınır. Reddi itiraz başvurusu sonrasında yeniden ret yanıtı verilirse hangi gerekçe ile başvurunun reddedildiğine ilişkin bilgi de sunulacaktır. Bir sonraki başvuruda bu detay a dikkate ederek başvuru aşamasının tamamlanması sağlanacaktır. Hatta bu aşamada danışmanlık firmalarından destek alınması daha mantıklı bir sonuç ortaya koyacaktır. Danışmanlık firmaları tüm son süreleri ve belgeleri denetimden geçirerek başvurunun tamamlanmasını mümkün kılar.