Almanya aile birleşimi vizesi almak isteyen kişilerin dilerlerse başvurularını bireysel olarak isterlerse de aracı danışmanlık firmaları üzerinden iletmelerine imkan tanınmaktadır. Danışmanlık firmalarının prosedürlere uygun şekilde işlemleri tamamlaması sürecin her adımında kişilere adım adım bilgi vermesi memnuniyeti artıran hususlardandır. Almanya aile birleşimi konusunda en büyük soru işareti vatandaşlık hakkının verilip verilmediğidir. Kişilerin bir Alman vatandaşı ile evlenmesi, direkt olarak Alman vatandaşı olmasına imkan tanımayacaktır. Sadece oturum izni alma adımını daha hızlı kılacaktır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Almanya aile birleşimi vizesi yaklaşık olarak 90 günlük bir sürede onay alabilir. Pandemi öncesinde bu sürecin daha kısa olduğu dönemler de mevcuttur. Fakat pandeminin etkisi ile yaklaşık 3 aylık bir zaman diliminde aile birleşimi vizesi konusunda tarafınıza bilgi verilecektir. Almanya aile birleşimi vizesi başvuru adımlarında kişilerin evliliklerinin resmi şekilde tamamlandığına dair tüm bilgileri sunması gerekir. Bu konuda sunulan belgelerin Almancaya noter onaylı şekilde çevrilmesi gerekmektedir.

Aile birleşimi için başvurularda bulunan kişilerin sunmuş oldukları pasaportun güncel olması lazımdır. Pasaportun tarihinin en az 1 sene kadar geçerliliğinin devam eder konumda olması istenmektedir.

Pasaportunuzun güncelliği ile alakalı bir sorun olması durumunda, vize ret yanıtı alacaktır. Tam da bu nedenle vize başvurularını iletmeden önce pasaportunuzun geçerliliğini kontrol etmeli ve gerekirse pasaportunuzun güncellenmesi ile alakalı başvuruları iletmelisiniz.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Randevu Nasıl Alınır?

Almanya aile birleşimi vizesi randevu adımlarını İdata üzerinden tamamlayacaksınız. Randevu alma adımlarını online şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Almış olduğunuz randevu gün ve saatinde değişim yapmak isterseniz anında iletişim numaralarından bilgi sunabilirsiniz. Almış olduğunuz randevu günü tüm belgeleri derlemiş biçimde İdata temsilciliğinde olmanız gerekir. Bu şekilde vize başvuru süreçlerinin hız kazanmasını mümkün kılabilirsiniz.

İdata İtalya ve Almanya vize işlemleri kapsamında görevli kılınan aracı kurumdur. Vize başvuru sürecinde sorun meydana gelmemesi için hem online hem de bizzat başvuru adımlarının entegre edildiği bir ara yüz tasarlanmıştır. İdata temsilcileri sorularınıza yanıt bulmak için hazırda beklemektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya aile birleşimi vizesi için ödemeniz gereken tutar 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bu temel tutardır. Ayrıca konsoloslukta çıkabilecek ek masrafların da göz önünde bulundurulması lazımdır. Ödeme adımının tamamlanması ile beraber vize başvurunuz dikkate alınacaktır. Vize başvuru adımlarının son adımı olan ödemenizin tamamlanması durumunda ödeme yapıldığına ilişkin makbuzun da muhakkak sunulması gerekmektedir. Ödemenin tamamlandığına ilişkin dijital olarak da kayıt tutuluyor olsa da siz vize belgelerinizi arasında bu makbuza da yer vermeye özen göstermelisiniz.

Almanya aile birleşimi vizesi başvurunuzun ret yanıtı alması durumunda ödemiş olduğunuz tutarın tarafınıza iade edilmeyeceğini de ayrıca bildirmek gerekmektedir. Aile birleşimi için yatırmış olduğunuz vize harç tutarı ret yanıtı almanız durumunda yanacaktır. İade uygulaması sadece Almanya’da değil Avrupa ülkelerinin tümünde geçerliliğini korumaktadır. Yeni bir başvuru yaparken yeniden harç ücreti ödemeniz gerekecektir.

Ret yanıtı alan kişilerin konsolosluğun belirlemiş olduğu zaman aralıklarında reddi itiraz başvurusunda bulunması gerekmektedir. Reddi itiraz başvurusu ile beraber vize başvurunuzun yeniden gözden geçirilmesi sağlanacaktır. Bu başvuruda ret yanıtı almanızın gerekçeli sebebi de sunulur.

Bir sonraki başvuruda bu gerekçeli sebepten yola çıkarak başvuru adımlarının yerine getirilmesi lazımdır. Hatta ilk aşamada ret yanıtı alan kişilerin bir sonraki başvurularında danışmanlık firmalarından yardım alması daha nitelikli olacaktır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya aile birleşimi vizesi alma adımlarında kişilerin özellikle şu püf noktalarına dikkat etmesi gerekir;

  • Aile birleşimi vizesi almak isteyen kişilerin aynı zamanda ülkenin diline ve kültürüne hakim olduklarına ilişkin bir mülakattan geçecekleri de belirtilmelidir.
  • Oturum izni almanızın sonrasında devlet tarafından sunulan Almanca dil kursuna katılım sağlayacağınıza ilişkin de bilgi vermeniz gerekecektir.

Başvurunun onaylanmasının sonrasında 5 sene üst üste oturum iznini sorunsuz şekilde yenilerseniz, 5 senenin sonunda süresiz oturum izni ve bir sonraki aşamada da vatandaşlık alma hakkını elde edebilirsiniz.

Evlilik Yaparak Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Almanya aile birleşimi vizesi evlilik birliğinin bozulmaması için Alman vatandaşı ile evlenen kişilerin ülkede oturum izni alma adımını kolaylaştırmaktadır. Bu şekilde öncelikli olarak İdata üzerinden randevunuzu almanızın sonrasında vize başvuru adımlarının yerine getirilmesi mümkün kılınacaktır. İdata randevu sistemi üzerinden başvuruların yerine getirilmesinin hemen sonrasında belgeleri derlemeniz istenecektir. Belge gönderim adımında Alman vatandaşı olan eşin ikametgah belgesinin kesinlikle ıslak imzalı olması gerekir. Bu nedenle Türkiye’deki eşe bunun posta yolu ile gönderilmesi gerekmektedir.

Almanya aile birleşimi vizesi kapsamında online olarak kabul edilen belgeler ayrıca belirtilmiştir. Fakat herhangi bir sahteciliğe mahal verilmemesi için ikametgah belgesinin kesinlikle ıslak imzalı şekilde sunulması talep edilmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Nasıl Olur?

Almanya aile birleşimi vizesi alan kişilerin kaldıkları ikamet adresi belirli aralıklar ile resmi görevliler tarafından kontrol edilecektir. Ülkeye giriş amacı olarak belirtilen hususlar ile ülkeye giriş sonrasında içinde bulunulan konumun uyum içerisinde olmaması durumunda aile birleşimi hakkının iptal edilebileceği de belirtilmelidir. Almanya aile birleşimi sürecine dair oturum izni almanızın sonrasında dikkat etmeniz gereken tüm detaylar tarafınıza eksiksiz biçimde iletilecektir. Almanya aile birleşimi vize onayı sonrasında da kontrollere devam etmektedir.