Almanya 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

Almanya 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu (Almanyakonsoloslugu.net)

Her yıl binlerce Türk vatandaşının gerek kültürel gerekse iş seyahatleri için ziyaret ettiği Almanya, Türkiye’ye vize uygulayan ülkeler arasında yer alır. Almanya vizesi 2022 yılında da aynı kategorilere aittir.

Amacına ve süresine uygun olarak farklı vize türlerine başvuru yapma şansına sahip olan bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları vize almakla yükümlüdür.

Almanya Vize Türleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaporta sahip olan Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaf bir şekilde ülkeye seyahat edebilir. Almanya vize türleri şu şekildedir;

 • C tipi kısa süreli vize.
 • Almanya turistik vizesi.
 • Almanya ticari vizeler ile iş ve fuar ziyaretleri vizeleri.
 • Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi.
 • Almanya kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi.
 • Almanya kısa süreli öğrenim ve staj vizesi.
 • D tipi uzun süreli vize.
 • Almanya transit vizesi.

Standart Vize Evrakları

90 günden daha az yapılacak olan turistik seyahatlerde sigortalı çalışanlar, işi olmayanlar, emekliler, öğrenciler, işverenler, esnaf ve sanatkârlar ile serbest meslek mensupları belirlenmiş olan evraklar ile birlikte Almanya vize işlemleri için başvuru yapabilir.

Başvurularda öncelikli olarak pasaport ile birlikte vize başvuru formu önem kazanır. Çalışanlara ait faaliyet belgesi ile birlikte mesleki belgeler başvurularda hazır bulundurulmalıdır.

Biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, banka hesap dökümü, konaklama bilgileri, maaş bordrosu, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği standart evraklar olduğu için başvuru sahibi eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.

Almanya Vize Başvuru Şartları

Vize türlerine göre hazırlanması gereken evrak listesine Almanyakonsoloslugu.net adresinden ulaşmak mümkündür. Almanya vize başvuru şartları şu şekilde belirlenmektedir;

 • Schengen vizesi başvuruları için büyükelçilik ya da konsolosluktan randevu alınmalıdır.
 • Gerekli olan belgelerin tamamı elden teslim edilmelidir.
 • Pasaport ile birlikte evrakların tamamı seyahat tarihinden sonra en az 3 ay geçerli olmalıdır.
 • İlk kez bir de başvurusunda bulunacaklar parmak izi vermelidir.
 • Pasaport 10 yıldan daha yeni olmalıdır, eski pasaport ile seyahat etmek söz konusu değildir.

2022 Almanya Vizesi Ücretleri

Almanya vizesi ücretleri konsolosluk tarafından Schengen vizesi ve ulusal vize türlerine göre güncellendi buna göre Schengen vizesi için belirlenen ücret 90 euro’dur. 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklar 45 Euro, 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklar ise ücretsiz yararlanmaktadır.

D tipi uzun süreli vize başvurularında vize süresine ve vize türüne göre ücretlerde farklılık görülür. 6 aylık, 1 yıllık, 2 ve 3 yıllık ya da 5 ve 10 yıllık gibi uzun süreli oturum izni sağlayan vize seçenekleri bulunmaktadır.

Vize Şartlarına Uygunluk

Almanya Schengen vizesi başvuruları büyükelçilik ve konsolosluğa yapıldığından dolayı seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınmalıdır.  Almanya konsolosluğu randevu sonrasında talep edilen evraklar elçilik ya da konsolosluğa elden teslim edilmelidir.

Almanya vize başvurularında eksik ya da hatalı belge ile başvuru yapılması halinde ret cevabı alınır. Bu yüzden vize şartlarına uygunluk gösterecek şekilde başvurular gerçekleştirilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Herhangi bir sorun olmadığı sürece başvuru işleminin tamamlanmasının ardından 5 gün içerisinde vize işlemleri sonuçlanır.

Almanya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Bakiye Olmalı?

Kısa süreli yapılacak olan seyahatlerde uçak biletinin satın alınmasının ardından banka hesabında ortalama 6 ya da 7 bin TL bakiye bulunması yeterlidir.

Almanya Vizesi Nereden Alınır?

Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerin de bize bölümlerindeki tek yetkili iDATA’dır. Vize bölümüne ya da randevu sistemine 3. kişi ya da şirketlerin erişimi söz konusu değildir.

Leave a Reply